W polskich ogrodach często zauważyć można stokrotki. Okazuje się, że możecie postawić na uprawę kwiatów, które przypominają ten ogrodniczy klasyk. Różnią się one nieco wyglądem, tworząc na rabatach dywany kolorowych kwiatków. To, co jeszcze wyróżnia tę roślinę to fakt, że jest ona znacznie bardziej wytrzymała na upały i susze niż tradycyjna stokrotka.
Kuzyn stokrotki. Wielokolorowe gęste kwiatki odporne na susze
Przypołudnik, zwany także kryształką lub aptenią, to roślina charakteryzująca się płożącym lub zwisającym pokrojem. Tam, gdzie ją posadzicie, tworzy efektowne kępy kolorowych kwiatów. Rośnie gęsto i ma mięsiste, błyszczące liście.
Zobacz także:
Kwiaty kryształki są drobne, różnobarwne. Co ciekawe, zamykają się one w pochmurne dni i na noc. Z kolei w pełnym słońcu otwierają się, prezentując pełnię uroku. Jest to roślina miododajna, występująca w kilku gatunkach, które różnią się kolorem kwiatów i liści. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się:
- Przypołudnik stokrotkowy — dorasta do 10-15 cm wysokości, ma mięsiste liście w kolorze niebieskozielonym oraz koszyczkowe kwiatostany, przybierające kolor czerwony, różowy, biały, kremowy lub żółty.
- Przypołudnik sercolistny — dorastający do około 10 cm, charakteryzuje się mięsistymi, sercowatymi liśćmi i kwiatami o wąskich płatkach.
Przypołudnik. Efektowna bylina, która tworzy kwiecisty dywan
Przypołudnik jest rośliną okrywową, co znaczy, że idealnie nadaje się do obsadzania skarp czy murków, tworząc gęsty wielokolorowy dywan. Nazwa kryształka jest nawiązaniem to tego, że wiele gatunków rośliny pokrywają komórki magazynujące wodę. Przez to mają one charakterystyczną urodę — wyglądają, jakby były pokryte kroplami wody, błyszczącymi niczym kryształki lodu.
Zależnie od gatunku aptenie to zazwyczaj sukulenty, będące albo wieloletnimi bylinami, albo roślinami jednorocznymi. W Polsce najczęściej uprawiane są gatunki bylinowe. Koszyczkowe i stosunkowo duże kwiatostany przypołudników rozwijają się od połowy czerwca do końca września (a w niektórych gatunkach aż do października).
Jak uprawiać kryształkę w ogrodzie lub na balkonie?
Przypołudnik świetnie nadaje się do uprawy w ogrodzie, ale również na balkonie i tarasie. Roślina ta potrzebuje dużo słońca, więc najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Gleba do jej zasadzenia powinna być przepuszczalna, sucha i niezbyt żyzna. W codziennej pielęgnacji przypołudnika warto kierować się tymi wskazówkami:
- Podlewanie: Roślina dobrze znosi suszę, więc podlewanie powinno być oszczędne i rzadkie. Warto również chronić ją przed deszczem.
- Nawożenie: W okresie wegetacyjnym można stosować nawozy do sukulentów, ale w małych dawkach.
- Przycinanie: W okresie wegetacyjnym można też przycinać pędy, co pobudzi roślinę do rozkrzewiania i kwitnienia.
Jeśli postanowicie posadzić kryształkę na balkonie lub tarasie, pamiętajcie o wyborze doniczki z otworami drenażowymi. Warto też użyć podłoża do sukulentów lub przygotować mieszankę ziemi ogrodowej z piaskiem i żwirem.