Wielu z nas starając się zachować czystość podłóg, skupia się na doborze odpowiednich detergentów. Obecnie mamy szeroki wybór zarówno kupnych, jak i naturalnych płynów do mycia podłóg. Okazuje się jednak, że sekret posadzek bez smug i zacieków może tkwić gdzie indziej. Jeśli myjecie je w taki sposób, lepiej szybko przestańcie.
Jak skutecznie myć podłogi w domu?
Myjąc podłogi, zazwyczaj nie zapominamy o podstawowych zasadach, które ułatwiają ten proces. Uprzednie ich odkurzenie lub zamiecenie, a także wybór odpowiedniego mopa, są kluczowe. Ważne jest również porządne wyciskanie mopa przed wytarciem nim podłogi, a także dobranie odpowiedniego płynu do rodzaju posadzki.
Zobacz także:
Jeśli chcecie mopować podłogi w najbardziej wydajny, a także skuteczny sposób, warto zaczynać ten proces od krawędzi, potem kierując się do środka pomieszczenia. Zasadą, która pomaga efektywnie myć podłogi, jest tzw. metoda „S”. Chodzi o to, by poruszać mopem w kształcie litery S bądź ruchami ósemkowymi, aby dokładnie zbierać brud. Jednak te wszystkie procedury na niewiele się zdadzą, jeśli nie będziecie pamiętać o jednej i najważniejszej zasadzie.
Popełniasz ten błąd? Mycie podłóg będzie nieskuteczne
Poza detergentami, sposobem mopowania i przygotowaniem do sprzątania, w myciu podłóg kluczowym elementem jest sama woda. Wiele osób wlewa do wiadra wodę, która jest bardzo ciepła, a czasem nawet jest to wrzątek. To błąd.
Zbyt gorąca woda, zwłaszcza w połączeniu ze środkami chemicznymi może uszkodzić niektóre rodzaje posadzek, takie jak powłoki ochronne podłóg drewnianych i paneli. Wówczas na podłogach pojawić się mogą odbarwienia, pęknięcia czy inne uszkodzenia.
Ponadto gorąca woda ma to do siebie, że szybko paruje. W efekcie może się to przyczynić do osadzania się na powierzchni podłogi detergentów i soli mineralnych z wody — a to już bezpośrednia przyczyna powstawania smugi i zacieków. Zbyt ciepła woda w połączeniu ze środkami czyszczącymi może pogorszyć efekt czyszczenia, sprawiając, że zabrudzenia będą trudniejsze do usunięcia.
Myj podłogi taką wodą, a unikniesz smug i zacieków
Jak zatem poprawnie myć podłogę? Najlepiej z użyciem chłodnej lub letniej wody. Takie mycie podłóg nie tylko zmniejsza ryzyko zniszczenia powierzchni, ale ma też wiele zalet. Woda o niższej temperaturze będzie skuteczna w odświeżaniu podłogi, usuwaniu kurzu i pozbywaniu się zanieczyszczeń. Jest ona bezpieczna do każdego rodzaju posadzek.
I co najważniejsze — chłodna woda paruje wolniej, dzięki czemu wybrane przez was środki czyszczące rozprowadzają się dokładniej i lepiej działają. W efekcie podłoga będzie czystsza, a po mopowaniu nie zostaną na niej żadne zacieki czy nieestetyczne smugi. Z powodzeniem możecie stosować ją nawet na delikatnych materiałach, nie bojąc się o niechciane efekty. Warto tylko pamiętać, aby dobrać do tego odpowiedni środek.