Usuwanie chwastów spomiędzy kostek bywa bardzo uciążliwe. Właściciele posesji starają się ich pozbyć najróżniejszymi sposobami. Jedni sypią na chodnik chemiczne środki ze sklepu, inni mozolnie wydłubują niechciane rośliny za pomocą metod mechanicznych. A rozwiązanie może być o wiele prostsze. Wystarczy w odpowiedni sposób polać „zaatakowany” bruk wrzątkiem, aby już następnego dnia cieszyć się nieskazitelnym chodnikiem czy podjazdem.

Prosta metoda na chwasty między kostką brukową

Choć metoda z wrzątkiem na pierwszy rzut oka jest dość agresywna, w rzeczywistości jest to jeden z najbardziej ekologicznych i najtańszych sposobów na pozbycie się chwastów. Musimy to jednak zrobić ostrożnie, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz roślinom ozdobnym dookoła. W czasie tej procedury pośpiech nie jest wskazany — trzeba działać precyzyjnie.

Zobacz także:

Takie odchwaszczanie kostki brukowej najlepiej sprawdza się w przypadku młodych, niewielkich roślin, które trudno usunąć mechanicznie. Wrzątek wpływa destrukcyjnie na całą roślinę, a w szczególności na jej system korzeniowy. A to właśnie korzenie najtrudniej jest usunąć spomiędzy kostek i płyt. A gdy się to uda, z łatwością zapobiegniemy odrastaniu chwastów w późniejszym czasie.

Wyparzanie chwastów wrzątkiem krok po kroku

Metoda jest bardzo prosta i polega na „wygotowaniu” niechcianych roślin, które wyrosły w szczelinach. Aby przystąpić do jej zastosowania, należy przygotować przede wszystkim sporą ilość wrzątku — najlepiej zagotować cały czajnik bądź sporych rozmiarów garnek. Przed przystąpieniem do dzieła warto także zaopatrzyć się w rękawice ochronne oraz narzędzia do usuwania resztek roślin z chodnika — miotły i  drucianej szczotki.

Woda używana do tego zabiegu powinna być jak najbardziej gorąca — najlepiej, gdy jest użyta bezpośrednio po gotowaniu i miała około 100 stopni Celsjusza. Wrzątek lejemy bezpośrednio na chwasty, celując w szczeliny między kostką brukową zaatakowane przez niechciane rośliny. Należy przy tym uważać, żeby nie lać wody poza obrębem kostki brukowej, żeby nie uszkodzić delikatnego systemy korzeniowego roślin uprawnych. Następnie należy odczekać, aż chwasty zwiędną — może to potrwać nawet do dwóch dni. Po tym czasie można je z łatwością usunąć z chodnika czy podjazdu za pomocą drucianej szczotki i miotły. Jeśli nie wszystkie rośliny zwiędły, można powtórzyć zabieg za kilka dni.

Ten sposób na chwasty należy stosować z głową

Wyparzanie chwastów za pomocą wrzątku to prosta i skuteczna metoda na pozbycie się perzu, mleczu czy skrzypu spomiędzy płytek chodnikowych i kostek brukowych. Jednak nie możemy zapominać, że nie jest to sposób bez wad. Przede wszystkim nie powinniśmy stosować go zbyt często. Wrzątek wpływa bowiem destrukcyjnie nie tylko na rośliny, ale także na kostkę brukową i piasek dookoła. Częste polewanie może osłabić ich strukturę.

Poza tym, stosując wrzątek na chwasty, trzeba być bardzo ostrożnym. Podczas wykonywania takiego zabiegu nietrudno przecież o poparzenia. Wystarczy chwila nieuwagi albo zbyt obfity strumień, by spotkały nas przykre konsekwencje. Jednak gdy podejdziemy do sprawy z głową, możemy uzyskać olbrzymią korzyść w postaci czystego chodnika wolnego od niechcianej zieleni przez cały sezon.