Coroczne starcie z mszycami wiele osób traktuje jak walkę z wiatrakami. Te małe szkodniki są wyjątkowo uparte i atakują dużą ilość roślin w naszych ogródkach. Okazuje się, że, aby się ich pozbyć na dłużej, trzeba je wziąć sposobem. Ten, który tu opiszemy, świetnie działa w przypadku gładkich liści papryki. Sekretem działania jest specjalny roztwór w proporcjach 1:200 oraz miękka, bawełniana ściereczka.
Sposób na mszyce bez spryskiwacza
Wiele osób stosuje domowe sposoby na mszyce, które co prawda są skuteczne, ale tylko na krótką metę. Różnego rodzaju roztwory do spryskiwania tylko pobieżnie przeganiają znienawidzone owady, które po jakimś czasie wracają ze zdwojoną siłą. Aby zatrzymać efekt na dłużej, warto wykorzystać sposób na mszyce, który co prawda jest bardziej czasochłonny, ale wart swego efektu — liście papryki uwolnione od mszyc już następnego dnia będą z powrotem zdrowe i jędrne. Metodę tę można zastosować także w przypadku innych roślin atakowanych przez mszyce, ale tylko tych, które posiadają gładkie liście.
Zobacz także:
Aby zastosować opisywany sposób, należy przygotować miękką, ciepłą wodę i płyn do mycia naczyń dowolnej marki. Do jednego litra wody dodajemy 1 łyżeczkę płynu, co daje proporcję 1:200. Oczywiście zgodnie z tą proporcją można przygotować dowolną ilość mieszanki — na przykład pół łyżeczki płynu i pół litra wody. Następnie, zamiast wlać miksturę do spryskiwacza, bierzemy miękką ściereczkę i nabieramy nią płynu, tak by była wilgotna. Mokrą ściereczką przecieramy zainfekowane liście papryki, ścierając z nich mszyce. Postępując w ten sposób, mamy pewność, że liście w krótkim czasie odzyskają swój blask, ponieważ szkodniki już na nie nie wrócą.
Dlaczego ten sposób na mszyce działa lepiej?
Płyn do mycia naczyń zawiera detergenty, które rozpuszczają woskową powłokę ciała mszyc, pozbawiając je ochrony przed wysychaniem. Przygotowana mieszanka sprawia też, że szkodniki mają trudności z oddychaniem i przez to giną. Natomiast używając ściereczki zamiast spryskiwacza, sprawiamy dodatkowo, że cały liść papryki pokrywa się równomierną, ochronną warstwą, która działa dłużej niż ta tworzona za pomocą spryskiwacza. W ten sposób nałożona mieszanka nie spływa tak szybko z liści i zapobiega szybkiemu powrotowi owadów.
Opisywanego zabiegu nie trzeba powtarzać często, zwłaszcza że jest on pracochłonny i wymaga od ogrodnika wiele cierpliwości. Po przetarciu liści z mieszanką wody i płynu do naczyń następnym razem można już użyć tradycyjnego spryskiwacza wypełnionego tą samą miksturą. Połączenie tych dwóch metod zapewni naszym roślinom wolność od szkodników na cały sezon.