Jeśli na ogórkach pojawiły się ślady żerowania przędziorków, trzeba działać jak najszybciej. Skutecznym środkiem, który pozwoli pozbyć się tych szkodników, jest domowy oprysk, który z łatwością można przygotować na bazie domowych składników. Sprawdź, jak go zrobić krok po kroku.

Jak rozpoznać przędziorki na ogórkach?

Przędziorki to małe pajęczaki, które na pierwszy rzut oka mogą być trudne do zauważenia. Atak szkodników poznamy po wielu objawach, a jednym z nich jest pojawienie się niewielkich plamek na wierzchniej części liści. Przebarwienia stopniowo się powiększają, doprowadzając w końcu do żółknięcia, brązowienia i zamierania liści.

Zobacz także:

Przędziorki łatwo rozpoznać również po tym, że tworzą na roślinie cienkie pajęczyny, które można zaobserwować zwłaszcza na spodniej stronie liści. Szkodniki te świetnie odnajdują się w suchym środowisku. Bardzo często atakują uprawy w tunelach lub szklarniach. Dodatkowo na atak przędziorków narażone są rośliny osłabione, na przykład takie, którym brakuje składników odżywczych.

Jak przygotować domowy oprysk na przędziorki?

Przygotowanie domowego oprysku, który pomoże zwalczyć przędziorki, jest bardzo proste i wymaga jedynie kilku składników z kuchni. Zaczynamy od zrobienia naparu na bazie przypraw. Potrzebne będą:

  • 1 łyżeczka cynamonu,
  • 1 łyżeczka goździków,
  • 2 łyżeczki ziół prowansalskich.

Przyprawy wsypujemy do naczynia i zalewamy litrem wrzątku. Kiedy napar trochę ostygnie, należy dodać do niego dwa rozgniecione ząbki czosnku. Mieszankę odstawiamy do całkowitego wystygnięcia, a następnie przecedzamy i dodajemy kroplę mydła. Całość przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i pokrywamy płynem rośliny. Oprysk trzeba powtarzać co trzy dni przez dwa tygodnie.

Jak zapobiegać przędziorkom?

Zamiast walczyć z przędziorkami, najlepiej w ogóle nie dopuścić do inwazji tych szkodników. Aby się przed nią uchronić, warto podjąć działania profilaktyczne. Bardzo ważne jest systematyczne monitorowanie uprawy pod kątem obecności przędziorków. Im szybciej zauważymy, że się pojawiły, tym mniejsze szkody zdążą wyrządzić. Nie można również zapomnieć o regularnym usuwaniu chwastów, w których mogą czaić się szkodniki.

Dobrą praktyką jest też utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności, ponieważ nie sprzyja ona rozwojowi szkodników. Z tego powodu nie można zapominać o regularnym podlewaniu ogórków, zwłaszcza w czasie upałów. Warto także dbać o higienę uprawy, pozbywając się na przykład liści, które opadły.