Czarna plamistość to jedna z najczęściej pojawiających się oraz najgroźniejszych chorób, które mogą zaatakować róże. Zanim wybierzemy się do sklepu ogrodniczego po środek, który pomoże zwalczyć infekcję, warto wypróbować domowy oprysk. Jego przygotowanie jest banalnie proste. 

Domowy oprysk na czarną plamistość róż

Kiedy tylko zauważymy objawy infekcji na różach, trzeba działać jak najszybciej. Doskonale sprawdzi się domowy oprysk na bazie kilku składników, które znajdziemy w domu. Jest prosty w przygotowaniu, a skutecznością nie odbiega od środków dostępnych w sklepach ogrodniczych. Łatwo zapamiętać, w jakich proporcjach należy zmieszać wszystkie składniki, mając na uwadze metodę 4:3:2.

Zobacz także:

Najpierw należy przygotować naczynie, do którego będzie można wlać 3 litry wody. Następnie do wody dodajemy 4 łyżeczki proszku do pieczenia, 3 łyżeczki oleju roślinnego oraz 2 krople płynu do mycia naczyń. Wszystko dokładnie mieszamy i oprysk jest gotowy. Wystarczy przelać go do butelki z atomizerem i pokryć roztworem róże. Oprysk powtarzamy co dwa tygodnie. 

Jak rozpoznać czarną plamistość róż?

Pierwsze objawy czarnej plamistości róż pojawiają się na liściach. Są to małe, brunatne plamki, które z czasem powiększają się i łączą. Wykwity stopniowo ciemnieją i pokrywają coraz większe partie rośliny. Liście zaatakowane chorobą żółkną i zaczynają odpadać. W efekcie znacznie pogarsza się kondycja krzewu.

Konsekwencją pojawienia się czarnej plamistości jest nie tylko utrata walorów estetycznych rośliny. Róże zaatakowane przez chorobę gorzej znoszą zimę. Krzewy stają się też mniej odporne na rozwój innych infekcji oraz ataki szkodników. Z tego powodu bardzo ważne jest zapobieganie czarnej plamistości.

Czarna plamistość róż. Jak jej zapobiegać?

Aby uniknąć czarnej plamistości róż, należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, w jakich warunkach najczęściej rozwija się choroba. Czarna plamistość lubi ciepłe, wilgotne środowisko, dlatego warto zachować ostrożność podczas podlewania. Wodę kierujemy na podłoże, nie na liście. Ważne jest tutaj także sadzenie róż w odpowiednich odstępach. Kwiaty posadzone zbyt gęsto nie będą miały wystarczająco dużo dostępu do powietrza, co może sprzyjać zaleganiu wilgoci.

Konieczne jest także regularne odchwaszczanie przestrzeni między różami. Warto również wybierać do uprawy odmiany róż, które wykazują się odpornością na czarną plamistość. Krzewy muszą być też regularnie oglądane, aby w razie rozwoju infekcji zadziałać jak najszybciej. Dobrą praktyką jest również stosowanie profilaktycznych oprysków.