Liście ogórków mogą żółknąć z wielu powodów, dlatego w celu skutecznego rozwiązania problemu trzeba najpierw ustalić, co jest przyczyną w przypadku naszej uprawy. Dowiedz się, z czego może wynikać zmiana barwy liści i poznaj przepis na domowy oprysk, który szybko i skutecznie załatwi sprawę. 

Dlaczego liście ogórków żółkną?

Zanim przejdziemy do ratowania żółtych liści ogórków, musimy zdiagnozować problem, z którego wynika zmiana barwy. Żółknięcie może być objawem nie tylko infekcji, lecz także inwazji szkodników oraz błędów w pielęgnacji. 

Zobacz także:

  • Niewłaściwe podlewanie - żółknące liście mogą pojawiać się zarówno w wyniku niedoboru wody, jak i podlewania ogórków w nieodpowiedni sposób. Ważne, żeby wodę kierować pod roślinę, a nie na liście. Do nawadniania ogórków nie powinno się także używać zimnej wody.
  • Atak szkodników - żerujące na liściach ogórków owady również mogą powodować żółte plamy. W przypadku tych roślin najczęściej pojawia się inwazja mszyc oraz przędziorków.
  • Choroby - jednym z objawów infekcji w przypadku ogórków jest właśnie żółknięcie liści. Mowa tutaj na przykład o mączniaku, fuzariozie lub mozaice ogórka. 

Domowy oprysk na żółte liście ogórków

Jeśli to właśnie choroby grzybowe są przyczyną żółknięcia liści ogórków, warto zastosować domowy oprysk na bazie kilku składników, które znajdziemy w domu. To nie tylko tania, lecz także prosta i skuteczna metoda, którą możemy stosować zarówno w przypadku wystąpienia objawów choroby, jak i zapobiegawczo.

Potrzebne będą trzy łyżki octu, łyżka czosnku (może być świeży lub suszony) oraz litr wody. Ocet i czosnek należy dodać do wody, a następnie roztwór trzeba odstawić na dwie godziny. Kiedy ten czas upłynie, przecedzamy mieszankę i przelewamy płyn do butelki ze spryskiwaczem. Taki oprysk stosujemy raz w tygodniu oraz po każdym deszczu. Ważne, aby nie przeprowadzać zabiegu w pełnym słońcu, ponieważ liście ogórków mogą ulec oparzeniu.

Jak działa domowy oprysk na ogórki?

Domowy oprysk sprawdzi się jako środek zwalczający choroby grzybowe, ale można go stosować również profilaktycznie. Skuteczność preparatu kryje się we właściwościach czosnku i octu. Czosnek zawiera allicynę, która działa przeciwgrzybiczo. 

Z kolei ocet, ze względu na to, że tworzy kwaśne środowisko, hamuje rozwój grzybów, które nie odnajdują się w takich warunkach. Za stosowaniem takiego oprysku przemawia również ekologia i oszczędność. Przygotowanie roztworu jest tańsze niż środki dostępne w sklepach ogrodniczych, a dodatkowo ten domowy preparat nie wpływa negatywnie na środowisko.