Mączniak prawdziwy to bardzo częsty problem wśród osób, które uprawiają ogórki. Warto wiedzieć, co sprzyja jego rozwojowi, jak rozpoznać chorobę oraz jak ją zwalczać domowym sposobem. Oprysk, który skutecznie radzi sobie z infekcją, z łatwością można przygotować samodzielnie na bazie łatwo dostępnych składników.
Mączniak prawdziwy na ogórkach. Jak go rozpoznać?
Mączniak prawdziwy rozwija się na ogórkach wtedy, kiedy pojawiają się ku temu najlepsze dla niego warunki. Wpływa na to między innymi wysoka temperatura powietrza - zazwyczaj mowa o przedziale między 20 a 30 stopniami Celsjusza. Dodatkowo dla rozwoju infekcji ma znaczenie wysoka wilgotność powietrza, jednak nie jest to warunek konieczny. Mączniak prawdziwy, w przeciwieństwie do rzekomego, nie potrzebuje wilgoci na liściach, żeby zaatakować ogórki. Odnajdzie się nawet w suchym środowisku.
Zobacz także:
Pojawienie się infekcji rozpoznamy przede wszystkim po wystąpieniu białego, mączystego nalotu na wierzchniej stronie liści. Z czasem choroba się rozprzestrzenia, doprowadzając stopniowo do zamierania rośliny. Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo zaawansowaną formą infekcji, mączniak prawdziwy będzie również widoczny na spodniej części liści ogórków.
Mączniak prawdziwy na liściach ogórków / fot. Kazu/Adobe Stock
Domowy oprysk na ogórki uratuje przed mączniakiem prawdziwym
W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele środków zwalczających choroby grzybowe, jednak oprysk możemy przegotować również samodzielnie. Robi się go na bazie olejków eterycznych, których skuteczność dowiodły badania przeprowadzone w 2021 roku. Wykazały one, że stężenie 2,5 ml/l tego składnika redukuje mączniaka na ogórkach o ponad 70 procent.
Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ zbyt duża ilość olejku mogłaby zaszkodzić roślinom, dlatego warto zapamiętać zasadę 2-5, według której wystarczy od 2 do 5 ml olejku eterycznego na litr wody. W tej roli sprawdzi się zarówno olejek z drzewa herbacianego, jak i z mięty, eukaliptusa czy cytryny. Przygotowując oprysk na mączniaka prawdziwego, poza wodą i olejkiem przyda się łyżeczka mydła potasowego, które zemulguje olejek.
Choroby grzybowe ogórków - jak im zapobiegać?
Na ogórki czyha wiele chorób grzybowych, nie tylko mączniak prawdziwy. Pojawia się również mączniak rzekomy, fuzarioza ogórka, antraknoza i szara pleśń. Łatwiej im zapobiegać, niż je zwalczać, dlatego warto podjąć ku temu odpowiednie kroki. Najlepiej od razu postawić na odmianę, która charakteryzuje się większą odpornością na choroby.
Skuteczne jest również stosowanie podpór w przypadku tych roślin lub uprawa na sznurkach, dzięki czemu ogórki nie mają styczności z podłożem i łatwiej jest je podlewać bez moczenia liści. Jeśli uprawiamy ogórki w szklarni, pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone, aby zapewnić roślinom przewiewne środowisko i zapobiec gromadzeniu się wilgoci.