Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jakiego tworzywa wykonany jest garnek bądź patelnia. To oczywistość, ale jednak mimo wszystko kłopotliwa. Bo mało kto przecież posiada oryginalne opakowania po naczyniach, żeby móc wczytać się, z jakiego tworzywa wykonany jest konkretny element. Organoleptyczna ocena może zwieść, a jak wiadomo, za nieodpowiednią segregację mogą być nakładane kary. Co zatem zrobić z tym fantem?
Problematyczne śmieci. Gdzie wyrzucić zużyte garnki i patelnie?
Patelnie teflonowe czy też garnki pokryte warstwą teflonu to w istocie naczynia stalowe lub aluminiowe, ale pokryte warstwą nieprzywierającą z PFTE — fluoropolimeru. Materiały połączone są na tyle mocno, że trudno tutaj o ponowne przetworzenie garnka czy patelni, dlatego teflonowe naczynia należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (czarnego).
Zobacz także:
Z kolei patelnie czy garnki aluminiowe bądź stalowe, ze względu na jednorodny skład, mogą zostać wyrzucone do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Inaczej jest z naczyniami z ceramiki, które często posiadają korpus z innego tworzywa — z aluminium, stali lub żeliwa. Sama ceramika powinna zostać wyrzucona do czarnego kosza na śmieci zmieszane, natomiast elementy metalowe, które można zdemontować, dobrze jest umieścić w koszu żółtym. Jeśli nie jest to możliwe, taki garnek bądź patelnia powinny zostać wyrzucone do czarnego pojemnika.
Garnki emaliowane, patelnia żeliwna. Kosz żółty czy czarny?
Patelnie żeliwne uznawane są za wieczne. Traktowane z należytą dbałością rzeczywiście mogą służyć latami, jeśli jednak postanowisz pozbyć się żeliwnego naczynia, wyrzuć je do żółtego pojemnika na plastik i metale. W sklepach dostępne są również patelnie tytanowe, ale ze względu na to, że zwykle nie są wykonane w 100% z tytanu, a z ceramiki pokrytej tytanem, po zużyciu powinny wylądować w czarnym pojemniku.
Warto wspomnieć też o garnkach emaliowanych. Takie naczynia zazwyczaj wykonane są z metalowego korpusu, zwykle ze stali węglowej lub żeliwa. Korpus z kolei pokryty jest powłoką emalii, czyli sproszkowanego szkła, które po stopieniu w wysokiej temperaturze tworzy gładką, szklaną powłokę. Jeśli więc garnek jest wykonany głównie ze stali pokrytej emalią, jego recykling jest możliwy, więc można wyrzucić go do żółtego pojemnika.