Pomidory do prawidłowego rozwoju potrzebują niezbędnych substancji odżywczych, których można im dostarczyć, przygotowując domowy nawóz na bazie taniego i łatwo dostępnego składnika - siemienia lnianego. Przepis jest prosty, a rośliny zyskują dzięki niemu cenne składniki, co przekłada się na obfite plony oraz ich jakość.
Jak zrobić domowy nawóz pod pomidory?
Ten domowy nawóz doskonale sprawdzi się w roli zamiennika preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Jego przygotowanie nie wymaga ani wiele wysiłku, ani doświadczenia. Przepis jest banalnie prosty - potrzebujemy tylko jednego składnika z kuchennej szafki, czyli siemienia lnianego. Najpierw należy zmielić pięć łyżek tego produktu, a następnie zalać go pięcioma litrami wody.
Zobacz także:
Całość musimy dokładnie wymieszać, a potem odstawić. Kiedy minie doba, uzyskamy gęstą zawiesinę o konsystencji żelu. Nie możemy jej jednak użyć w takiej formie. Wcześniej konieczne jest rozcieńczenie jej z wodą w proporcji 1:4. Domowym nawozem podlewamy pomidory, używając około 200 ml preparatu na jedną roślinę. Trzeba przy tym pamiętać, aby nawadniać je u podstawy, dzięki czemu nie zmoczą się liście.
Jak działa nawóz z siemienia lnianego?
Łatwość przygotowania to nie jedyna zaleta domowego nawozu z siemienia lnianego. Taki preparat zawiera wiele cennych substancji odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Znajdziemy w nim między innymi potas, który reguluje gospodarkę wodną roślin, a dodatkowo wspiera ich odporność na suszę, niskie temperatury oraz niektóre choroby. Dzięki potasowi poprawia się także jakość plonów.
Nawóz z siemienia lnianego zawiera również fosfor, który pełni bardzo ważną funkcję w prawidłowym działaniu systemu korzeniowego. Dzięki niemu korzenie lepiej się rozwijają, co przekłada się na to, że łatwiej jest pobierać im wodę oraz substancje odżywcze z podłoża. Niedobór fosforu może skutkować tym, że wykształcone przez roślinę owoce będą osiągały mniejsze rozmiary, dlatego warto zadbać o to, aby pomidory miały tego składnika po dostatkiem.
Czym skutkują niedobory składników odżywczych u pomidorów?
Pomidory mają duże zapotrzebowanie na substancje odżywcze, dlatego nie warto lekceważyć nawożenia tych roślin. Niedobory cennych składników mogą skutkować pogorszeniem stanu zarówno sadzonki, jak i wydanych przez nią owoców. Jeśli pomidorom będzie brakowało azotu, roślina może wolniej rosnąć. Z kolei niedobór potasu objawia się tym, że roślina staje się mniej odporna na przesuszenie.
W przypadku niewystarczających ilości fosforu występuje charakterystyczny objaw, jakim jest fioletowawe wybarwienie liści. Roślina może w takiej sytuacji przejawiać także problemy z kwitnieniem i zawiązywaniem owoców. Negatywny wpływ na owoce ma również niedobór boru, który skutkuje występowaniem brązowych, suchych plam na pomidorach.