Fusy z kawy to naturalny składnik, który jest świetną bazą do nawozów. Nadaje się on do wielu różnych roślin. Wspomaga wówczas ich wzrost i poprawiają kondycję. Składnik ten bogaty jest w azot, fosfor, potas, miedź i magnez — wspomaga więc rośliny, które potrzebują tych pierwiastków. Okazuje się, że nawóz z fusów może niestety źle wpłynąć na niektóre rośliny. Jego zastosowanie dla nieodpowiednich gatunków, może mieć opłakane skutki.

Fusy z kawy mogą negatywnie wpływać na niektóre gatunki roślin

Fusy z kawy często stosowane są jako naturalny nawóz. To nie tylko tani i łatwo dostępny składnik, ale też realne wsparcie dla szerokiego grona roślin. Niestety, w niektórych przypadkach fusy mogą zaszkodzić. I tak jest w przypadku astrów.

Zobacz także:

Fusy, które pozostają wam po parzeniu kawy, czy też świeżo mielona kawa, działają na rośliny na kilka sposobów. Przede wszystkim są one kwaśne i wpływają na zakwaszanie gleby. Działają dobrze na rośliny, które lubią kwaśną ziemię. Źle jednak — gdy natraficie na gatunek, który preferuje ziemię neutralną czy zasadową.

Świeże fusy zawierają niewielkie ilości kofeiny. W niektórych przypadkach może ona hamować wzrost korzeni i rozwój roślin. W efekcie zauważycie więdnięcie swoich upraw. Co więcej, stosowanie fusów na nieodpowiednie gatunki może powodować utrudniony przepływ powietrza i wody do korzeni. Wzrasta wówczas ryzyko powstawania pleśni, przez zastoje wody.

Astry więdną? Może to być wina tego domowego nawozu

Gdy uprawiamy astry, warto dbać o ich regularne nawożenie, co około 2-3 tygodnie. Składnik, którego potrzebują te kwiaty to przede wszystkim potas, wspierający kwitnienie. Przy tym warto pamiętać, że astry najlepiej rosną w glebie zasadowej lub obojętnej.

W związku z tym fusy z kawy, które zakwaszają glebę, mogą mieć zły wpływ na te kwiaty. Zbyt kwaśna gleba powoduje bowiem u astrów ograniczenie kwitnienia i może zmniejszyć ich odporność na choroby. Problem uwidacznia się, gdy fusy z kawy były często stosowanym nawozem do tego konkretnego gatunku.

Uratuj swoje więdnące astry

Aby uratować astry, które traktowane były nawozem z fusów z kawy, należy działać w kilku krokach:

  1. Jeśli fusy były zmieszane z górną warstwą gleby, należy ją delikatnie usunąć. Jeśli były zmieszane z ziemią, warto wykonać częściową wymianę podłoża
  2. Przepłuczcie glebę czystą, letnią wodą. Wlewajcie ją do doniczki do momentu, gdy woda zacznie wypływać z dolnej części doniczki
  3. Aby zneutralizować kwasowość ziemi pod astrami, dodajcie do niej środki odkwaszające, takiej jak popiół drzewny

Na koniec warto wesprzeć astry w zdrowym rośnięciu. Aby to zrobić, możecie zastosować kupne nawozy mineralne do roślin kwitnących. Jeżeli korzenie astrów są uszkodzone, koniecznie przesadźcie roślinę do doniczki ze świeżą i dobrze przepuszczalną glebą. W ciągu 1-2 tygodni niepokojące objawy powinny ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, oznacza to, że wasze kwiaty złapały chorobę grzybiczą. Wówczas trzeba bezie leczyć je specjalnymi środkami przeciwgrzybowymi.