Ogrodnicy wiele wysiłku wkładają w to, aby w sezonie zebrać obite plony ogórkowe, dlatego kiedy okazuje się, że zbiory są marne, przychodzi spore rozczarowanie. Przyczyny mogą być związane zarówno z błędami w uprawie, jak i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Powodem, który często się pojawia, jest nawożenie ogórków w niewłaściwy sposób. Dowiedz się, w czym tkwi problem i jak zapobiegać takiej sytuacji.
Dlaczego ogórki wypuszczają mało owoców?
Ten błąd może sprawić, że cały trud uprawy pójdzie na marne. Jeśli ogórki obrodziły w niewielkie ilości owoców, może to być wina nadmiaru azotu. Nawożenie roślin jest bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju, jednak należy przy tym zadbać o odpowiednie zbilansowanie składników, których im dostarczamy.
Zobacz także:
Jeśli będziemy zbyt często używali preparatów, które zawierają dużo azotu, ogórki będą rozwijały się bardzo bujnie, ale wystąpią zaburzenia z kwitnieniem i owocowaniem. Znaczenie ma również czas stosowania nawozu. W początkowej fazie wzrostu zapotrzebowanie na azot jest większe, natomiast w późniejszym okresie, na przykład w lipcu, ogórki potrzebują więcej potasu.
Domowy nawóz pod ogórki
Aby dostarczyć ogórkom potasu i wspomóc tym samym proces owocowania, warto przygotować domowy nawóz. Sprawdzi się równie dobrze, jak specyfiki ze sklepów ogrodniczych, a przepis na taki środek jest banalnie prosty. Potrzebne będą banany, a właściwie ich skórki.
Należy pokroić je w kostkę, a następnie zalać ciepłą wodą. Taką miksturę odstawiamy na dobę. To, jak dużo skórek oraz wody użyjemy, będzie zależało od wielkości naszej uprawy. Możemy przyjąć, że na litr wody wystarczą skórki po dwóch bananach. Taki nawóz po przecedzeniu idealnie nadaje się do stosowania w lipcu.
Jak rozpoznać nadmiar azotu?
Aby podjąć odpowiednie kroki, musimy wiedzieć, z czym walczymy. Dlatego najpierw warto upewnić się, że chodzi o nadmiar azotu. Świadczyć o tym będzie nie tylko kiepskie kwitnienie i owocowanie. Przede wszystkim ogórki w takiej sytuacji będą rozwijały się bardzo bujnie. Zbyt szybko rosnące rośliny będą miały wydłużone i cienkie pędy, podatne na uszkodzenia.
Warto również zwrócić uwagę na liście. Jeśli przybierają podejrzanie intensywną i ciemną zieloną barwę, może to świadczyć o przenawożeniu azotem. Skutkiem nadmiaru tego składnika będzie również zmniejszona odporność ogórków zarówno na warunki pogodowe (suszę, silne wiatry), jak i szkodniki oraz choroby. Takie rośliny mogą częściej padać ofiarą chorób, na przykład mączniaka.