Gęste i bujne liście opadających jak wodospad to marzenie każdego właściciela paprotki. Nierzadko bywa tak, że paprotka, mimo że dobrze zaopiekowana, schnie, gubi liście, staje się coraz bardziej marna i słaba. W takim przypadku może jej brakować „pokarmu”, dlatego warto wpleść w pielęgnację tej rośliny regularne nawożenie. Dobrze jest postawić na domowe sposoby, które mogą zaskoczyć spektakularnymi efektami.
Pielęgnacja paprotki. To musisz wiedzieć
Paprotka w naturze występuje niemal na całym świecie, a największe jej skupiska znajdują się w strefie międzyzwrotnikowej w lekko zacienionych i wilgotnych stanowiskach. Nasze domowe paprocie również lubią półcień, co jednak istotne — brak słońca może sprawić, że liście zaczną żółknąć i opadać. Dlatego też zaleca się, by doniczka z paprocią nie stała w miejscu całkowicie zacienionym.
Zobacz także:
Jeśli mowa o podłożu, paprotka przepada za ziemią przepuszczalną, żyzną, o lekko kwaśnym pH. W sklepach można kupić gotowe już mieszanki składające się z torfu, piasku i próchnicy, które są przeznaczone specjalnie pod paprocie. Właśnie taka gleba zapewni roślinie najlepsze warunki do rozwoju. Podlewanie w przypadku paproci jest szczególnie istotne — tutaj bowiem trzymamy się złotej zasady: tylko odstana lub przefiltrowana woda z kranu. Paprotkę można podlać obficie, a następnie odlać nadmiar z podstawki lub osłonki. Roślina ta powinna mieć zawsze lekko wilgotne podłoże.
Paprotka urośnie szybciej i wypuści nowe liście. Zastosuj ten domowy nawóz
Nawożenie paprotki to kolejny krok odpowiedniej pielęgnacji rośliny, bez którego nie urośnie bujna i gęsta. Z czasem składników obecnych w podłożu zaczyna brakować, a roślina potrzebuje ich, by móc rosnąc i tworzyć nowe liście. Paprocie preferują naturalne nawozy, nie trzeba więc stosować profesjonalnych mieszanek ze sklepu. Wystarczy to, co mamy w kuchennych zakamarkach.
Jednym ze szczególnie cenionych domowych nawozów do paprotki jest ten z ziemniaka i goździków. Ziemniak to źródło manganu, magnezu, fosforu, cynku oraz oczywiście potasu. Składniki te stymulują wzrost roślin, znajdziemy je również w składzie sklepowych preparatów. Natomiast goździki znane są z właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych, tym samym więc chronią roślinę przed rozwojem szkodliwej pleśni i grzybów.
Nawóz do paprotki z ziemniaka i goździków. Jak przygotować i jak stosować?
Przygotowanie domowego nawozu do paprotki z ziemniaka i goździków jest banalnie proste i szybkie — nie wymaga odstawiana mieszanek na kilka dni, a wystarczy jedynie zblendować składniki w odpowiednich proporcjach. Do przygotowania nawozu będą potrzebne:
- 5 ziarenek suszonych goździków,
- 1 surowy ziemniak średniej wielkości,
- 1 litr wody.
Ziemniaka pokrój w drobną kostkę (tak łatwiej i szybciej zblendujesz surową bulwę) i przełóż do dużej miski lub kielicha blendera. Następnie dodaj ziarenka goździków i zalej całość wodą. W następnym kroku wystarczy zblendować całość na gładko, a gotową mieszankę odcedzić przez sitko. Powstałym płynem podlewaj paprotki, najlepiej raz na dwa lub trzy tygodnie.