Prosty w uprawie, odporny na mróz i choroby, a do tego zjawiskowo piękny — dzwonek gargański to niepozorna bylina, która może stać się prawdziwą gwiazdą ogrodu. Co najlepsze, nie potrzeba wcale dużego nakładu pracy, aby roślina cieszyła oko bujnym kwitnieniem. Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach.

Dlaczego warto posadzić dzwonek gargański w ogrodzie?

Dzwonek gargański to doskonały wybór do ogrodu, któremu brakuje nieco koloru. Ta efektowna roślina pokryje otoczenie gęstymi, kwiecistymi kobiercami, które w maju i czerwcu będą przyciągać wzrok drobnymi, liliowo-niebieskimi gwiazdkami. Zdarza się, że dzwonek gargański w trakcie lata zakwita ponownie.

Zobacz także:

Ta roślina zjawiskowo prezentuje się na skalniakach i rabatch, ale zachwyci również wtedy, kiedy posadzi się ją w okolicy murka, z którego będzie mogła kaskadowo zwisać, tworząc efekt wodospadu kwiatów. Dzwonek gargański sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, lecz także na tarasie i balkonie, ponieważ świetnie odnajduje się również w uprawie doniczkowej. Jego pielęgnacja nie sprawia problemów, a na korzyść rośliny przemawia też odporność na szkodniki i choroby.

fot. delobol/Adobe Stock

Jakie wymagania ma dzwonek gargański?

Nie tylko walory estetyczne, lecz również łatwość w uprawie przemawia za posadzeniem dzwonka gargańskiego w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Ta roślina nie należy do szczególnie wymagających, dlatego już niskim nakładem pracy możemy osiągnąć zachwycające efekty. Warto zapewnić bylinie słoneczne stanowisko, ale odnajdzie się też w półcieniu. Dzwonek gargański preferuje podłoże lekkie i umiarkowanie wilgotne, o odczynie obojętnym lub delikatnie zasadowym. Co ważne, to roślina w pełni mrozoodporna, dlatego nie wymaga specjalnego zabezpieczania jej w okresie zimowym. 

Pielęgnacja dzwonka gargańskiego. To banalnie proste

W pielęgnację dzwonka gargańskiego nie trzeba wkładać szczególnie dużo wysiłku, dlatego ta efektowna bylina będzie doskonałym wyborem dla początkujących ogrodników albo miłośników roślin, którzy nie mają zbyt wiele czasu na prace w ogrodzie. Wystarczy pamiętać o umiarkowanym podlewaniu. Trzeba przy tym zwrócić uwagę jedynie na to, aby nie przelać rośliny.

Dzwonek gargański kiepsko znosi przemoczone podłoże, które może skończyć się rozwojem chorób grzybowych. Bylinę można także nawozić, jednak warto zachować przy tym umiar, aby nie zaszkodzić korzeniom. Dobrą praktyką jest pozbywanie się przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu dzwonek gargański będzie dłużej cieszył oko kwitnieniem, a także przycinanie rośliny po zakończeniu sezonu, co wpływa pozytywnie na rozwój nowych pędów.