Miękkość ręczników to temat, który zna każdy z was. Przecież nikt nie ma ochoty otulać się po kąpieli szorstką, nieprzyjemną tkaniną. A jednak często nasze ulubione ręczniki, po kilku praniach, tracą swoją puszystość i stają się twarde jak tektura. Co jest tego powodem i jak można temu zaradzić? Spokojnie – mamy dla was sprawdzone sposoby.
Dlaczego ręczniki robią się szorstkie?
Zaczniemy od podstaw. Ręczniki, które z czasem stają się twarde i nieprzyjemne w dotyku, wcale nie są gorszej jakości. Problem tkwi w ich pielęgnacji. Czynników wpływających na pogorszenie stanu ręczników może być kilka. Po pierwsze, zbyt duża ilość detergentu, a zwłaszcza płynu do płukania. Choć ten ostatni ma z definicji zmiękczać tkaniny, w przypadku ręczników może przynieść odwrotny efekt. Składniki płynu osadzają się na włóknach, tworząc warstwę, która blokuje wchłanianie wody i utrudnia schnięcie. W efekcie ręcznik staje się twardy i zbity.
Zobacz także:
Kolejnym powodem może być suszenie ręczników w zbyt wysokiej temperaturze lub ich zbyt długie przetrzymywanie w pralce po zakończeniu cyklu. Wilgoć i ciepło sprzyjają rozwijaniu się bakterii, co nie tylko psuje zapach, ale też wpływa na strukturę materiału.
Jak zmiękczyć ręczniki?
Na szczęście jest prosty, naturalny sposób, który przywróci waszym ręcznikom dawną miękkość. Zapomnijcie na chwilę o sklepowych płynach do płukania i sięgnijcie po to, co macie w kuchni. Kluczem do sukcesu jest pranie w proporcji 1:2, czyli: do szufladki na proszek do prania wlewacie szklankę octu, a do szufladki na płyn do płukania – połowę szklanki sody oczyszczonej. Ten duet działa cuda!
Ocet skutecznie usuwa resztki detergentów oraz płynów do płukania, które osiadły na włóknach. Dodatkowo zmiękcza materiał i działa antybakteryjnie. Soda oczyszczona natomiast neutralizuje nieprzyjemne zapachy i przywraca puszystość tkaninom. Warto taki zabieg stosować co trzecie pranie – to wystarczy, by ręczniki znów były przyjemne w dotyku i pachnące.
Pamiętajcie tylko, by nie ładować pralki po brzegi. Ręczniki potrzebują przestrzeni, by się dobrze wypłukać i porządnie wyprać. Lepiej zrobić dwa mniejsze ładunki niż jeden wielki.
Czy do prania ręczników należy dodawać płyn do płukania?
W przypadku ręczników lepiej z płynu do płukania... zrezygnować całkowicie. Choć pięknie pachnie i dodaje miękkości ubraniom, ręcznikom robi krzywdę. Jak już wspomnieliśmy, płyn tworzy warstwę na powierzchni włókien, która zmniejsza ich zdolność do wchłaniania wilgoci. A przecież to jedna z podstawowych funkcji ręcznika!
Zamiast płynu możecie zastosować ocet i sodę – to naturalne, tanie i skuteczne rozwiązanie. Wasze ręczniki wam za to podziękują: będą pachnące, miękkie jak chmurka i znacznie trwalsze.