Mszyce spędzają sen z powiek wielu ogrodnikom. Szczególnie teraz, gdy uprawa warzyw i owoców ruszyła z kopyta, działkowcy dwoją się i troją, by walczyć te uciążliwe owady. Okazuje się, że aby odnieść w tej dziedzinie sukces, nie trzeba używać żrących substancji czy innych środków ze sklepu. Wystarczy wybrać się na łąkę, by zebrać nieco ziela, a następnie zrobić z niego oprysk na mszyce.
Domowy oprysk na mszyce z zaledwie dwóch składników
Ogrodnicy prześcigają się w domowych sposobach na mszyce. Jedni robią oprysk z mydła i czosnku, inni dodają do tego cebulę lub inne, sobie tylko znane składniki. Jednak praktyka pokazuje, że proste rozwiązania są zazwyczaj najlepsze. Dlatego warto zwrócić uwagę na oprysk na mszyce z jednego ziela, które nie tylko spowoduje, że mszyce odejdą w zapomnienie, ale dodatkowo zwalczy inne szkodniki, takie jak przędziorki czy skoczki.
Zobacz także:
Do sporządzenia oprysku potrzebujemy około 100 g świeżego wrotyczu. Najlepsze będą całe rośliny, które zebrać można na łąkach, wzdłuż ścieżek i rowów oraz na skrajach lasów. Pozyskane ziele wkładamy do naczynia, zalewamy litrem wrzątku i przykrywamy pokrywką bądź ściereczką. Po około 60 minutach powstanie napar, który należy następnie zostawić do wystygnięcia. Powstały płyn należy przecedzić, rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:5 i dodać do spryskiwacza.
Jak stosować oprysk na mszyce z wrotyczu?
Powstały oprysk można stosować wszędzie tam, gdzie zalęgną się mszyce. Jako że jest naturalny, działa o wiele łagodniej, mimo że wciąż jest skuteczny. Za każdym razem należy spryskać liście zaatakowanych przez mszyce roślin zarówno z wierzchu, jak i od spodu.
Oprysk na mszyce z wrotyczu należy stosować 1 lub 2 razy w tygodniu. Jeśli inwazja mszyc jest spora, można nawet robić to co 2-3 dni. Ważne jest jednak to, że za każdym razem trzeba robić nowy wywar, gdyż już po jednym dniu traci on swoje właściwości. Uważajmy także na termin oprysku. Wrotycz wykazuje się pewną dozą toksyczności, więc zaprzestańmy pryskania warzyw ok. dwa tygodnie przed zbiorami.
Inne domowe sposoby na mszyce
Jak wspomniano wyżej, warto szukać takich sposobów na mszyce, które są zarówno skuteczne, jak i proste. Poza opryskiem z wrotyczu warto zwrócić uwagę na bardzo podobnie przygotowywany wyciąg z pokrzywy oraz niezwykle popularny roztwór octu z wodą. One także mogą być dobrym rozwiązaniem na mszyce.
Innym wyjściem jest ściągnięcie do ogrodu naturalnych wrogów mszyc, takich jak biedronki czy złotooki. Te owady są znane z tego, że uważają mszyce za prawdziwy przysmak. Łatwo można je przyciągnąć, sadząc dookoła konkretne rośliny. Biedronki zachęci między innymi koper, rumianek i kminek, a złotooki na pewno skuszą się stanowisko w pobliżu słoneczników i krwawnika.