Pąki tej byliny przypominają zielone baloniki, z których powstają fioletowe, gwiazdkowate kwiaty. Rozwar wielkokwiatowy będzie doskonałym wyborem na ogrodowy skalniak, ale sprawdzi się również w uprawie doniczkowej na balkonie lub tarasie. Jego pielęgnacja nie sprawi problemu nawet początkującym.
Jak dbać o rozwar wielkokwiatowy?
Uprawa rozwaru wielkokwiatowego nie należy do trudnych. Ta efektowna roślina ma dość niskie wymagania, dzięki czemu małym nakładem pracy możemy osiągnąć zjawiskowe efekty. Najlepszym stanowiskiem będzie dla niej miejsce nasłonecznione lub takie, które znajduje się w lekkim półcieniu. Umieszczenie jej w całkowitym cieniu sprawi, że będzie słabo się rozwijać. Warto dobrze przemyśleć, gdzie posadzimy kwiat, ponieważ nie przepada on za przesadzaniem.
Zobacz także:
Jeśli chodzi o podłoże - powinno być przepuszczalne, a najlepiej sprawdzi się takie o odczynie obojętnym. Mięsisty korzeń rozwaru wielokwiatowego magazynuje wodę, dlatego roślina poradzi sobie z lekkim przesuszeniem. Najważniejsze, aby nie doprowadzić do przelania gleby. Zbyt wysoka wilgotność oraz gliniaste podłoże to prosta droga do gnicia korzeni. Co ważne, rozwar wielkokwiatowy jest dość odporny na szkodniki i choroby. Do ewentualnych zagrożeń należą ślimaki.
fot. Aggi Schmid/Adobe Stock
Kiedy przycinać rozwar wielkokwiatowy?
Przycinanie rozwaru wielkokwiatowego stymuluje roślinę do wzrostu oraz bujnego kwitnienia. Można przeprowadzać ten zabieg pielęgnacyjny w kilku terminach. Jeśli pędy zostały pozostawione na zimę, należy przyciąć je wiosną tuż przy ziemi. Wtedy trzeba usunąć także te części rośliny, które są chore lub uległy uszkodzeniu.
Rozwar wielkokwiatowy można przycinać również po pojawieniu się pierwszych przymrozków, aby przygotować go na zimę. Jeśli pozbędziemy się martwych pędów, ograniczymy przestrzeń dla chorób i szkodników, które mogłyby żerować na roślinie. Przycinanie możemy również przeprowadzić po zakończeniu kwitnienia. Dzięki temu roślina zyskuje bodziec do wypuszczania nowych pąków.
Zimowanie rozwaru wielkokwiatowego
Dzięki temu, że rozwar wielkokwiatowy należy do bylin mrozoodpornych, nie ma konieczności szczególnego zabezpieczania go na zimę. Warto to jednak zrobić w przypadku szczególnie mroźnych okresów, aby roślina mogła lepiej się rozwijać. Zwłaszcza w przypadku młodych roślin, które są bardziej wrażliwe na niskie temperatury, można zastosować okrycie, na przykład w postaci agrowłókniny. Dobrą praktyką jest także ściółkowanie, dzięki któremu rozwar wielkokwiatowy zyskuje większą ochronę przed mrozem.