Zaczyna kwitnąć w czerwcu i wypuszcza pąki nawet do jesieni. Ta ozdobna roślina przypomina różę, a bez przeszkód można uprawiać ją w balkonowej donicy. Eustoma, bo o niej mowa, sprawdzi się nie tylko jako ozdoba przed domem. Jako kwiat cięty stanowi również elegancki dodatek do bukietów.
Eustoma na balkonie. Gdzie ją umieścić?
Eustoma nie należy do roślin najłatwiejszych w uprawie i ma swoje wymagania. Przede wszystkim warto zacząć od wybrania dla niej odpowiedniego stanowiska. Powinno być dobrze, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Najlepiej, jeśli światło będzie nieco rozproszone. Roślina dobrze odnajdzie się na balkonach od strony wschodniej i zachodniej.
Zobacz także:
Warto także umieścić eustomę tam, gdzie będzie osłonięta przed wiatrem i odpadami deszczu. Tym, co jej zaszkodzi, będzie miejsce zacienione. Na takim stanowisku roślina może słabo się rozwijać, a pąki mogą być małe lub w ogóle nie rozkwitać.
fot. Soyka/Adobe Stock
Jak pielęgnować eustomę?
Podłoże dla eustomy powinno być żyzne i bardzo dobrze przepuszczalne. W uprawie doniczkowej konieczne jest zadbanie o dwie rzeczy - pojemnik wyposażony w otwory odpływowe oraz warstwa drenażu na dnie donicy, na przykład w postaci keramzytu. Dzięki temu nie będzie dochodziło do zastojów wody, a co za tym idzie, do gnicia korzeni.
Eustoma nie toleruje przelewania, lecz także przesuszenia, dlatego trzeba zachować ostrożność przy podlewaniu jej. Zanim przejdziemy do nawadniania rośliny, musimy sprawdzić, czy wierzchnia warstwa podłoża nieco przeschła. Należy jednak pilnować, aby nie doszło do całkowitego przyschnięcia bryły korzeniowej. Nawożenie również jest bardzo ważne w przypadku eustomy. Warto odżywiać roślinę zwłaszcza w okresie kwitnienia, dostarczając jej nawozów wieloskładnikowych co około 10-14 dni.
Domowy nawóz pod eustomę
Aby eustoma bujnie się rozwijała i zdrowo kwitła, warto wzmocnić ją domowym nawozem, który idealnie wpasowuje się w potrzeby tej rośliny. Kiedy wytwarzają się pąki kwiatowe, eustoma potrzebuje większych dawek potasu. Dodatkowo roślina ma spore zapotrzebowanie na wapń. Oba te składniki znajdziemy w popiele drzewnym, który z powodzeniem można wykorzystać jako domowy nawóz, który zastąpi dostępne w sklepach preparaty wieloskładnikowe.
Poza potasem i wapniem popiół drzewny zawiera również fosfor i mikroelementy, które dodatkowo wzmacniają roślinę. Co ważne, do nawożenia roślin nadaje się jedynie taki popiół, który powstał poprzez spalenie naturalnego, surowego drewna.