Róże mają całą rzeszę swoich fanów i nic w tym dziwnego. Ich walory estetyczne zdecydowanie zachęcają do posadzenia tych roślin w ogrodzie. Jedną z piękniejszych odmian róży jest Brother Cadfael, czyli róża o dużych pąkach przypominających piwonie. Jej kwiaty są nie tylko niezwykle ozdobne, lecz także wydzielają zniewalający zapach.
Jakie podłoże i stanowisko wybrać dla róż?
W przypadku róż najlepiej sprawdzi się gliniasto-piaszczysta, próchnicza ziemia. Co ważne, odczyn podłoża nie może być w żaden sposób skrajny. Jeśli mamy do czynienia z kwaśną glebą, warto przeprowadzić wapnowanie. Aby wzbogacić nieco podłoże, warto przed posadzeniem róży dodać do niego trochę obornika.
Zobacz także:
Różom może zaszkodzić nadmiar wilgoci, dlatego wybierając stanowisko, można przeprowadzić mały test, aby sprawdzić, czy miejsce na pewno się nadaje. W tym celu do dołka wykopanego pod sadzonkę wlewa się wodę, a po upływie kilku godzin sprawdza, czy spłynęła. Jeśli woda dalej tam jest, lepiej wybrać inne stanowisko. Jeśli chodzi o poziom nasłonecznienia — róża preferuje ciepłe, słoneczne miejsca. Stanowisko musi być przy tym dość przewiewne, ale nie narażone na silne, zimne wiatry.
róża Brother Cadfael / fot. Yuval Helfman/Adobe Stock
Pielęgnacja róż, czyli podlewanie i przycinanie
To, jak często należy podlewać róże, będzie zależało od kilku czynników. Częstsze podlewanie jest potrzebne zwłaszcza w okresie suchym i upalnym. Dodatkową rolę odgrywa wiek rośliny. Młodsze sadzonki są bardziej wrażliwe na brak wody niż starsze okazy. Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób podlewa się róże. Wodę należy kierować bezpośrednio na podłoże, a nie na liście. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko wystąpienia chorób.
Na kondycję róż wpływa także przycinanie. To bardzo ważny zabieg, który sprawia, że rośliny mniej chorują, zagęszczają się, lepiej kwitną, a także mają większy dostęp do świeżego powietrza. Należy przy tym pamiętać o tym, aby sekator był dobrze naostrzony. Użycie tępego narzędzia może doprowadzić do niepożądanego zmiażdżenia pędów.
Jak sadzić róże latem?
W przeciwieństwie do róż z odkrytym systemem korzeniowym, róże sprzedawane w doniczkach można bez przeszkód sadzić również latem. Warto jednak unikać robienia tego w okresie najbardziej dotkliwych upałów. Przed posadzeniem róży należy najpierw odpowiednio przygotować sadzonki. Trzeba je nawodnić - albo poprzez obfite podlanie, albo poprzez wstawienie na jakiś czas do naczynia z wodą.
Kiedy podłoże będzie już wilgotne, ostrożnie wyciągamy sadzonkę z doniczki. Ważne, żeby nie robić tego na siłę, bo uszkodzony system korzeniowy może negatywnie wpłynąć na późniejszy rozwój rośliny. W przypadku trudności najlepiej użyć sekatora do rozcięcia pojemnika. Zbitą bryłę korzeniową warto najpierw nieco rozluźnić. Dołek przygotowany pod roślinę powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej. Stanowisko z kolei musi być dokładnie oczyszczone z chwastów. Nie można również zapomnieć o podlaniu rośliny po posadzeniu jej.