Anturium nie należy do roślin trudnych w uprawie, jednak, aby cieszyć się bujnym kwitnieniem rośliny, warto zadbać o systematyczne nawożenie. Nie trzeba od razu udawać się do sklepu ogrodniczego, wystarczy wycieczka do kuchni. Znajdziemy tam składnik, który dostarczy anturium cennych składników odżywczych o pozytywnym wpływie na kondycję rośliny.
Domowy nawóz pod anturium z banana. Zadziałał lepiej niż drożdże
Popularnym nawozem pod anturium jest ten na bazie drożdży. Ja jednak wykorzystałam inny składnik, a efekty przeszły moje oczekiwania. Wystarczyło połączenie banana i wody, aby salon wypełnił się czerwonymi „serduszkami”. Ten domowy nawóz jest banalnie prosty w przygotowaniu.
Zobacz także:
Skórkę od banana należy zalać litrem wody i odstawić na dobę. Gotową odżywką podlewamy anturium. Można również ususzyć skórki owocu, a następnie zmielić je i zmieszać z glebą, aby wzbogacić podłoże. Domowy nawóz z banana wzmacnia roślinę, wspiera system korzeniowy i pobudza kwitnienie. Skórka jest bowiem źródłem niezbędnych do prawidłowego wzrostu składników odżywczych, między innymi potasu, fosforu, magnezu i wapnia.
Jak pielęgnować anturium? Pamiętaj o rękawiczkach
Uprawa anturium nie należy do skomplikowanych. Warto przede wszystkim pamiętać o założeniu rękawiczek podczas wykonywania jakichkolwiek zabiegów przy tej roślinie. Jest to kwiat trujący, dlatego należy zabezpieczyć ręce przed ewentualnym kontaktem z sokami wydzielanymi przez anturium. Kiedy mamy już odpowiednią ochronę, możemy myśleć o pielęgnacji.
Podłoże dla tej rośliny powinno być przepuszczalne, aby zapobiec zaleganiu nadmiaru wody, a co za tym idzie, gniciu korzeni. Sprawdzi się ziemia kwaśna o odczynie 4,5-5,5 pH. Można użyć na przykład mieszanki piaski, torfu i kory. Co ważne, trzeba pamiętać o umieszczeniu na dnie doniczki warstwy drenażowej, na przykład w postaci keramzytu.
Uprawa anturium. Ważne wskazówki pielęgnacyjne
W przypadku anturium istotne jest również stanowisko. Ta roślina doskonale odnajdzie się w miejscu jasnym, na które pada rozproszone światło. Bezpośrednie, intensywne promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzenia liści. Warto również zadbać o to, aby kwiat nie był narażony na przeciągi i nagle zmiany temperatury. Anturium lubi temperaturę w granicach 18-24 stopni Celsjusza.
Podlewanie powinno być dość częste. Należy nawadniać roślinę wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi nieco przeschnie. Między marcem a wrześniem warto podlewać anturium co 2-3 dni, natomiast zimą raz w tygodniu. Woda powinna odstać kilka dni, zanim jej użyjemy, i być w temperaturze pokojowej.