Oprócz tradycyjnego nawożenia, możesz wzmocnić swoje rośliny sprawdzonymi, domowymi metodami, wykorzystując popularne produkty ze swojej kuchni. Nie musisz latać do ogrodniczego po drogie preparaty, bo płynne złoto już masz w swojej lodówce. Musisz spróbować, a twoja papryka odwdzięczy się plonami, jak nigdy wcześniej.
Jak dbać o paprykę w lipcu?
W lipcu, papryka intensywnie rośnie i zawiązuje owoce, więc jest to dla niej bardzo ważny czas. Aby zapewnić papryce najlepsze warunki, regularnie ją podlewaj (a szczególnie w upalne dni). Dbaj o to, by gleba była stale wilgotna, ale nie mokra. Najlepiej podlewać rano lub wieczorem, kierując strumień wody bezpośrednio na ziemię, unikając moczenia liści i owoców.
Zobacz także:
Kontynuuj nadal nawożenie papryki nawozami bogatymi w potas i fosfor. One wspierają kwitnienie i owocowanie. Co 2-3 tygodnie można zastosować nawóz płynny. Pamiętaj również o usuwaniu chwastów, które konkurują z papryką o wodę i składniki odżywcze. Warto także podpierać krzewy papryki, zwłaszcza odmiany wysokie i te z dużą ilością owoców, aby zapobiec ich łamaniu się pod ciężarem. Regularnie sprawdzaj rośliny pod kątem szkodników i chorób, takich jak mszyce czy zaraza ziemniaczana, i w razie potrzeby szybko reaguj, stosując odpowiednie środki ochrony. Ważne jest też usuwanie dolnych liści papryki, które dotykają ziemi. To poprawia cyrkulację powietrza i zmniejsza ryzyko chorób grzybowych.
Domowa mieszanka jako nawóz pod paprykę
Jeśli dotychczas stosujesz ogrodnicze i kupne nawozy, to nic nie szkodzi. Warto rozważyć domowe nawozy. Jednym z nich jest domowa mieszanka mleka z wodą w złotej proporcji 1:1, jako uzupełniający nawóz dla papryki. Dlaczego? Ponieważ mleko jest bogate w wapń, a ten jest bardzo ważny dla zapobiegania zgniliźnie wierzchołkowej owoców. Dodatkowo, zawiera inne składniki odżywcze, takie jak potas, fosfor i białka, które mogą wspierać ogólny wzrost i zdrowie rośliny.
Aby przygotować taką mieszankę, po prostu wymieszaj po równo trochę mleka (najlepiej odtłuszczonego lub o niskiej zawartości tłuszczu) z wodą (np. 1 litr mleka i 1 litr wody). Unikaj używania mleka pełnotłustego, ponieważ tłuszcz może prowadzić do rozwoju bakterii i pleśni w glebie. Taką mieszankę można stosować raz na 2-3 tygodnie, podlewając nią rośliny u podstawy. W efekcie owoce są zdrowsze, a plony obfitsze i chrupiące.
Inne domowe nawozy na zwiększenie plonów papryki
Jeśli chcesz pokombinować z różnymi domowymi nawozami, to mamy kilka innych opcji świetnie wspierających paprykę. Jednym z nich jest nawóz z fusów z kawy. Fusy są bogate w azot, potas i magnez, a także pomagają zakwasić glebę. Wystarczy rozsypać fusy wokół podstawy roślin lub dodać je do wody do podlewania.
Innym wartościowym nawozem są skorupki jaj, będące doskonałym źródłem wapnia. Można je pokruszyć na drobny proszek i wmieszać w wierzchnią warstwę gleby lub użyć do przygotowania wodnego roztworu (np. mocząc je przez kilka dni w wodzie). Warto również rozważyć popiół drzewny, który dostarcza potas i fosfor, ale należy go stosować z umiarem, ponieważ silnie podnosi pH gleby.