Każda rzecz, nawet najbardziej trwała i wysokiej jakości kiedyś w końcu się zużywa. Inne trzeba wymieniać regularnie ze względów higienicznych i dotyczy to między innymi pościeli, czyli starych poszewek, poduszek i kołder. Jeszcze niedawno tego rodzaju śmieci mogły trafiać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane, ale od 1 stycznia 2025 r. zasady się zmieniły. Gdzie wyrzucić starą pościel? Sprawdźcie.
Kiedy pościel trzeba wyrzucić?
Każdej nocy pościel ma kontakt z naszym naskórkiem, dlatego nawet, jeśli pozornie wydaje się czysta, trzeba ją regularnie prać. Poszewki i prześcieradło powinno się wrzucać do pralki minimum raz na dwa tygodnie, a latem nawet co tydzień. Z kolei kołdry należy prać co pół roku. Jednak samo pranie nie wystarczy, ponieważ każda kołdra ma swój „termin ważności”. Nawet, jeśli jest regularnie czyszczona i prana. Gromadzi się w niej nasz martwy naskórek, który jest pożywką dla roztoczy. Te mogą wywoływać alergie, jak katar, ból gardła, świąd czy atopowe zapalenie skóry. Dlatego kołdry i poduszki powinno się całkowicie wymieniać na nowe co 2-3 lata.
Zobacz także:
Gdzie wyrzucić starą pościel?
A co zrobić ze starą pościelą, skoro nie można jej wrzucić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane? Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe przepisy i tekstylia trzeba teraz wywozić do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOKów. Ma to na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz poddanie ich recyklingowi. Stare tekstylia, o których mowa to m.in.:
- pościel,
- ubrania (w tym bielizna),
- obrusy,
- zasłony,
- firany,
- koce,
- narzuty,
- ścierki,
- ręczniki,
- obuwie.
Oczywiście niektóre tekstylia nadal można przekazać organizacjom pomocowym, które urządzają zbiórki dla potrzebujących – pod warunkiem, że przekazywana odzież czy pościele są czyste i w dobrym stanie. Brudne kołdry, poplamione poduszki czy dziurawe prześcieradła bezwzględnie powinny trafić do PSZOK. Informacje o lokalizacji takiego punktu znajdują się na stronie gminy.
Nie wyrzucaj, tylko daj starej pościeli drugie życie
Stara pościel nie musi od razu lądować na śmietniku – szczególnie, jeśli lubicie projekty DIY. Z kołder można wykonać własnoręczne poduszki na krzesła ogrodowe albo posłanie dla psa lub kota. Wypełnienie posłuży też do zrobienia lalek i pluszaków dla dzieci. Stare poszewki można pociąć na kawałki w kształcie prostokątów – tak otrzymamy ściereczki, które przydadzą się do „brudnych” prac w garażu czy warsztacie.