Funkia, znana również pod nazwą hosta, to bylina z rodziny szparagowatych. Jej dekoracyjne liście, które różnią się zabarwieniem w zależności od odmiany, stanowią doskonałe urozmaicenie ogrodu. Ta roślina świetnie sprawdzi się w tworzeniu kompozycji z innymi kwiatami, a co najważniejsze, jest bardzo prosta w uprawie.
Funkia w ogrodzie. Którą odmianę wybrać?
Można wybierać spośród wielu odmian funkii, a różnią się one wielkością, kolorem liści, czasem kwitnienia i wrażliwością na słońce. Czym charakteryzują się najciekawsze z nich?
Zobacz także:
- Funkia Blue Belle - niska odmiana, która dorasta do około 25-50 cm. Liście są niebieskozielone, a ich brzegi delikatnie wywinięte ku górze. Kwitnie od lipca do sierpnia.
- Funkia Touch of Class - osiąga rozmiary od 40 do 70 cm. Jej kwiaty wybarwiają się na jasnolawendowy kolor. To odmiana odporna na ślimaki.
- Funkia Gold Standard - rośnie na wysokość około 50 cm. Jej liście są jaskrawe, żółto-zielone.
- Funkia Siebolda - jej kwiaty przybierają kolor biały lub liliowy, a pojawiają się w okresie od lipca do sierpnia.
- Funkia White Feather - liście tej odmiany w okresie wiosennym są bardzo jasne, nawet niemal białe, a z czasem przybierają jasnozielony kolor. Ten rodzaj funkii jest bardzo wrażliwy na słońce.
fot. owngarden/Getty Images
Uprawia funkii w ogrodzie. Najważniejsze wskazówki
Funkia nie należy do roślin trudnych w uprawie, jednak warto wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Co do zasady odnajdzie się ona najlepiej w cieniu lub na stanowisku częściowo zacienionym. Niektóre odmiany funkii można także posadzić tam, gdzie dociera słońce. W przypadku odmian o niebieskich liściach najlepiej postawić na miejsce osłonięte przed promieniami, natomiast funkie o liściach żółtych warto umieścić tam, gdzie dociera nieco słońca.
Stanowisko dla funkii powinno być zaciszne, aby silne porywy wiatru nie mogły zniszczyć delikatnych liści rośliny. Hostę można sadzić właściwie przez cały okres wegetacyjny, jednak warto postawić na termin wiosenny, aby zdążyła się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. W przypadku sadzenia jesiennego ziemię wokół sadzonek powinno się zabezpieczyć ściółką.
Jak dbać o funkię? Poradzą sobie z tym nawet początkujący
Hosta preferuje podłoże żyzne, wilgotne i przepuszczalne, o lekko kwaśnym pH. Po posadzeniu rośliny należy pamiętać o podlewaniu. To samo dotyczy okresów suszy. Nawadnianie najlepiej przeprowadzać rano, unikając moczenia liści, aby nie doprowadzić do ich poparzenia. W celu zatrzymania wilgoci w glebie należy zastosować ściółkowanie.
Dodatkowo warto używać nawozu, na przykład w postaci obornika lub kompostu. Zabiegi pielęgnacyjne wokół funkii nie są skomplikowane i dotyczą przede wszystkim usuwania zżółkniętych liści, przekwitłych kwiatostanów oraz części pogryzionych przez ślimaki. Hosty należą do roślin odpornych na mróz, jednak jeśli zima jest wyjątkowo ostra, warto je zabezpieczyć, stosując na przykład słomę.