Mieszkańcy bloków, szczególnie żyjący na wyższych piętrach doskonale znają uciążliwy problem jakim są gołębie. Te ptaki bardzo interesują się naszymi balkonami i jeśli nie zareagujemy w porę, prędko gołębie mogą się u nas zadomowić. To oznacza szereg problemów, takich jak odchody, pióra, a najgorszym przypadku gniazda gołębi. Zastanawialiście się kiedyś nad tym co sprawia, że te ptaki tak chętnie przebywają właśnie na waszym balkonie, a nie u sąsiada? Możliwe, że wszystko przez to, co na nim trzymacie. 

Co wabi gołębie?

Gołębie żyją w miastach blisko ludzi z prostego powodu – mają łatwy dostęp do pożywienia i chętnie robią gniazda na balkonach czy parapetach budynków, zwłaszcza na wyższych piętrach. Ale co dokładnie sprawia, że gołębie decydują się „zamieszkać” właśnie u was?

Zobacz także:

Na waszym balkonie musi być coś, co tworzy im idealne warunki do życia. Bardzo często są to różnego rodzaju szpargały i rzeczy, które z braku miejsca w mieszkaniu trzymamy na balkonie. Na przykład skrzynki na owoce, kartony czy doniczki z resztkami ziemi. Dla gołębi takie „śmieci” to doskonałe miejsce na kryjówkę i założenie gniazda. Dlatego jeżeli nie chcecie takich gości u siebie, koniecznie uprzątnijcie balkon i nie traktujcie jak składzika. 

Tym, co jeszcze je wabi, jest woda, na przykład zalegająca w podstawkach do doniczek po deszczu. Mogą to być też miseczki z wodą pozostawione dla naszych pupili, które lubią spędzać czas latem na balkonie. 

Jak odstraszyć gołębie z balkonu?

Jednym z prostszych i tańszych rozwiązań na przegonienie gołębi z balkonu jest zamontowanie na barierce lub pod sufitem sztucznego drapieżnika. W sklepach najczęściej możemy znaleźć plastikowe kruki, ale egzamin zda także atrapa innego dużego ptaka drapieżnego, np. myszołowa czy sowy. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie na balkonie sztucznego węża. Gołębie niestety dość szybko przyzwyczajają się do takich straszaków, dlatego należy regularnie przenosić je w inne miejsca na balkonie. 

Droższym, ale najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnej siatki, dzięki której ptaki nie są w stanie w ogóle dostać się na balkon i założyć na nim gniazda.

Sposoby na gołębie na balkonie

To, jak radzić sobie z gołębiami jest też uzależnione od typu balkonu oraz skali problemu, z jakim się mierzymy. Na małym, zadaszonym balkonie powinna wystarczyć atrapa drapieżnika w postaci wspomnianego już plastikowego kruka czy zawieszone pod dachem płyty CD albo folia aluminiowa. Jeśli gołębi jest dużo i próbują zakładać gniazda, konieczne mogą być kolce na barierkach lub w ostateczności siatka ochronna. Nie sprawdzą się w ogóle odstraszacze ultradźwiękowe, które słabo działają na tak niewielkiej przestrzeni oraz mogą być uciążliwe dla sąsiadów. 

Z kolei na dużym balkonie, który jest tylko częściowo zadaszony, sprawdzić mogą się nie tylko kolce na barierkach, ale także spray’e zawierające olejki eteryczne z lawendy czy ruszające się atrapy drapieżników (w niektórych sklepach można dostać sztucznego kruka poruszającego skrzydłami).