Program „Moje zdrowie - bilans zdrowia osoby dorosłej” to szansa na bezpłatne wykonanie badań profilaktycznych w ramach NFZ. Oferta zastąpiła „Profilaktykę 40+” i jest dostępna dla szerszego grona pacjentów. Co więcej, w jej ramach można skorzystać z większej liczby badań niż w poprzednim programie. 

„Moje zdrowie” zastąpiło „Profilaktykę 40+”. Szerszy zakres badań

1 maja ruszył nowy program Narodowego Funduszu Zdrowia pod nazwą „Moje zdrowie - bilans zdrowia osoby dorosłej”, który zastąpił dotychczasową ofertę „Profilaktyki 40+”. Jak zapowiadała w marcu ministra zdrowia Izabela Leszczyna, zakres oferowanych badań będzie szerszy niż w przypadku poprzedniego programu. Ważna zmiana dotyczy również wieku, który uprawnia do skorzystania z tej formy profilaktyki. Z „Mojego zdrowia” skorzystać mogą osoby, które skończyły 20 lat

Zobacz także:

Podstawą ma być ankieta, którą będzie można wypełnić samodzielnie za pośrednictwem internetowego konta pacjenta (IKP) lub z pomocą pielęgniarki w POZ. Na podstawie odpowiedzi otrzymamy zestaw badań diagnostycznych, który będzie szerszy niż w dotychczasowym programie Profilaktyka 40+. Kluczowe jest jednak to, że wszystkie wyniki badań będą wracać do lekarza rodzinnego. To na szczeblu podstawowej opieki zdrowotnej zapadnie decyzja, czy konieczna jest dalsza diagnostyka i leczenie pacjenta, albo dodatkowe interwencje profilaktyczne, takie jak: edukacja zdrowotna, szczepienia, cytologia, mammografia, kolonoskopia w tzw. ramach. indywidualnego planu zdrowotnego, czy potrzebna jest wizyta kontrolna i omówienie wyników badań, czy może wystarczy kontakt SMS z informacją, że wszystko jest w porządku - tłumaczyła ministra zdrowia Izabela Leszczyna, cytowana przez portal Rzeczpospolita. 

Jak skorzystać z badań w ramach programu „Moje zdrowie”?

Podstawę do wykonania badań ma stanowić ankieta wypełniona przez pacjenta. Można to zrobić samodzielnie, korzystając z internetowego konta pacjenta (IKP) lub z pomocą personelu medycznego w placówce podstawowej opieki zdrowotnej. Po udzieleniu odpowiedzi pacjent uzyska skierowania na zestaw badań diagnostycznych. Wyniki zostaną następnie omówione z personelem medycznym, który udzieli zaleceń między innymi w kwestii zdrowego stylu życia, diety i aktywności fizycznej, badań profilaktycznych czy też szczepień. Pacjenci w wieku 20-49 lat mogą skorzystać z programu raz na 5 lat, natomiast osoby, które ukończyły 49. rok życia, będą mogły to zrobić raz na 3 lata. Dodatkowo w przypadku pacjentów powyżej 60. roku życia dostępne będzie dodatkowe badanie w kierunku diagnostyki chorób otępiennych. 

Jakie badania są dostępne w ramach programu „Moje zdrowie”?

Każda osoba objęta bilansem będzie mogła skorzystać z podstawowego zakresu badań, do których należą morfologia krwi, glukoza, kreatynina (z eGFR), lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy), TSH (hormon tyreotropowy). Natomiast w zależności od wieku oraz wyników ankiety dostępne będą również dodatkowe badania, czyli ALAT - aminotransferaza alaninowa, ASPAT - aminotransferaza asparaginianowa, GGTP - gammaglutamylotranspeptydaza, PSA całkowity u mężczyzn, anty-HCV, lipoproteina A (wykonywana w ramach programu raz w życiu).