Ciepło i wilgoć tworzą doskonałe warunki do rozwoju chorób grzybowych na pomidorach. Dlatego po opadach deszczu warto wspomóc rośliny domowym opryskiem, który działa grzybobójczo oraz bakteriobójczo. Potrzebny składnik znajdziemy w apteczce, a przygotowanie mikstury nie sprawi trudności.
Domowy oprysk z wody utlenionej
Przygotowanie domowego oprysku, który pozwoli uchronić pomidory przed chorobami grzybowymi, jest banalnie proste. Potrzebna będzie jedynie woda utleniona oraz woda. Składniki należy wymieszać w proporcji 1:4, czyli 100 ml wody utlenionej na 400 ml wody. Gotowy środek przelewamy do butelki ze spryskiwaczem, dzięki czemu będzie nam łatwiej pokryć płynem rośliny.
Zobacz także:
Bardzo ważne jest stężenie wody utlenionej, jakiej użyjemy do przygotowania oprysku. Nie może ono przekraczać 3%, aby nie uszkodzić roślin. Woda utleniona zadziała grzybobójczo oraz bakteriobójczo, dzięki czemu rozwijające się patogeny szybko znikną. Co ważne, oprysk powinno przeprowadzać się wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca, aby uniknąć poparzenia liści.
Jakie choroby grzybowe atakują pomidory?
Mączniak to nie jedyne zagrożenie, jakie czyha na pomidory zwłaszcza po opadach deszczu. Wśród chorób, które bardzo często pojawiają się na roślinach, wyróżniamy:
- zarazę ziemniaczaną — pojawia się najczęściej na niedojrzałych pomidorach, a do jej objawów należą szare, wodniste plamy na brzegach liści oraz owoce, które wyglądają, jakby zgniły;
- szarą pleśń — można ją rozpoznać poprzez plamy pojawiające się zarówno na liściach i pędach, jak i owocach; dodatkowo wyróżnia ją szary, pylisty nalot;
- alternariozę — atakuje, gdy liście pomidorów są mokre przez długi czas, a temperatura powietrza przekracza 20 stopni Celsjusza; charakteryzują ją brunatne plamy na owocach i liściach, które z czasem zaczynają się kruszyć.
Jak zapobiegać chorobom grzybowym?
Bardzo ważne w zapobieganiu chorobom grzybowym jest odpowiednie podlewanie roślin. Należy robić to tak, aby nie moczyć liści — wodę kierujemy bezpośrednio na podłoże. Znaczenie ma także nawożenie, które nie tylko poprawia kondycję roślin i zapewnia obfite zbiory, lecz także wzmacnia odporność pomidorów na choroby oraz szkodniki. Można w tym celu stosować środki dostępne w sklepach, ale sprawdzą się też doskonale domowe środki, na przykład nawozy z drożdży, pokrzywy czy bananów.
Konieczne jest także dbanie o higienę stosowanych w uprawie narzędzi, na których również mogą znajdować się patogeny. Powinno się też sadzić rośliny w wystarczająco dużych odstępach, aby poprawić cyrkulację powietrza. Jeśli uprawiamy pomidory w szklarni, należy także regularnie wietrzyć pomieszczenie, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci.