Jeśli brakuje na twoim balkonie rośliny, która nada mu nieco egzotycznego akcentu, dobrym wyborem będzie dipladenia, znana również pod nazwą mandewilla. Jej uprawa nie wymaga wiele wysiłku ani doświadczenia - poradzą sobie z tym nawet amatorzy. Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach, a balkon zapełni się bujnie rosnącymi kwiatami. 

Popularne odmiany dipladenii

Dipladenia przywędrowała do nas z Ameryki Południowej, a wyróżniają ją trąbkowate kwiaty i to, że szybko rośnie. Może się mienić różnymi kolorami w zależności od odmiany. Wśród najciekawszych z nich wyróżniamy:

Zobacz także:

  • dipladenia sanderi - jej kwiaty przybierają czerwony kolor, a okres kwitnienia zaczyna się wiosną i kończy późnym latem;
  • dipladenia boliviensis - odmiana o ciekawym kolorze kwiatów, które w większości są białe, ale ich środek jest żółty;
  • dipladenia amabilis - kwitnie w kolorze delikatnego różu;
  • dipladenia Red Riding Hood - to idealna odmiana dla tych, którzy chcą przyciągnąć wzrok przechodniów z daleka, ponieważ kwitnie na jaskrawoczerwony kolor.

fot. Sarawut/Adobe Stock

Dipladenia na balkonie. Jak ją pielęgnować?

Dipladenia nie należy do kwiatów trudnych w uprawie, co czyni ją świetnym wyborem dla początkujących, niedoświadczonych miłośników roślin. Wystarczy przestrzegać kilku wskazówek, a odwdzięczy się bujnym wzrostem. Przede wszystkim należy jej zapewnić odpowiednie stanowisko. Najlepiej odnajdzie się w miejscu słonecznym, jednak nie warto narażać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w czasie najgorętszych upałów.

Sadząc dipladenię, należy zadbać o doniczkę wyposażoną w otwory drenażowe, a także wyłożyć jej dno keramzytem, aby nie doprowadzać do zastojów wody, które mogą powodować gnicie korzeni. Ziemia powinna być lekka i przepuszczalna. Roślinę trzeba podlewać regularnie, a najlepiej robić to dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża nieco przeschnie. W okresie wiosenno-letnim dobrą praktyką jest nawożenie dipladenii co dwa tygodnie

Przycinanie i zimowanie dipladenii

Aby cieszyć się obfitym kwitnieniem rośliny, należy wczesną wiosną przeprowadzić zabieg przycinania. Pędy, które są przesuszone lub chore, trzeba usunąć dobrze naostrzonym sekatorem. Dzięki temu będziemy mogli nadać jej pożądany, atrakcyjny kształt. Przycinanie stymuluje również bujny wzrost. Gdy nadejdzie zima, ciepłolubna dipladenia musi pożegnać się z balkonem - inaczej nie przetrwa. Warto umieścić ją w miejscu, w którym temperatura nie będzie spadała poniżej 10 stopni Celsjusza. Zimą należy też ograniczyć podlewanie i zrezygnować z odżywania rośliny nawozami.