Perovskia, potocznie nazywana szałwią rosyjską, to wieloletni półkrzew ozdobny. Pochodzi z Azji Środkowej i charakteryzuje się fioletowoniebieskimi kwiatami, które gęsto spowijają rabaty. Liście szałwii rosyjskiej są srebrzystoszare i aromatyczne. Co ważne, to prawdziwe odporna roślina — niestraszna jej susza, mróz czy choroby. Świetnie odnajdzie na słonecznych rabatach, ponadto jest niewymagającą w uprawie.
Pokryje ogród kolorem lawendy. To mało znana roślina
Perovskia nie jest szczególnie popularna w Polsce, ale z powodzeniem można ją w naszym klimacie uprawiać. Naturalnie porasta trawiaste i suche tereny środkowo-zachodniej Azji. Zwykle dorasta do 1,5 m wysokości. Liście rośliny są drobne, szarozielone, tworzą gęsty i zwiewny korpus, natomiast po roztarciu roztaczają woń szałwii lekarskiej. Roślina kwitnie od marca lipca do jesieni, jej kwiaty są miododajne. Stanowią też piękną ozdobę ogrodów, tworząc kwieciste kępki przypominające obłoczki w kolorze lawendy. Można ją uprawiać w gruncie oraz w donicach na balkonach czy tarasach.
Zobacz także:
Szałwia rosyjska zimuje w gruncie, zwykle nie wymaga stosowania osłon, ale dla bezpieczeństwa w chłodniejszych miesiącach warto obsypać nasadę młodych roślin korą ogrodową. Warto zaznaczyć, że perovskia rozrasta się, ale nie jest inwazyjna, a jeśli krzew staje się za dużo, można go podzielić. Z roku na rok szałwia rosyjska rozbudowuje system korzeniowy i rozwija nowe pędy, tworząc coraz bardziej widowiskowe kępy.
Szałwia rosyjska — odporna na suszę i lubi nieurodzajną glebę
Szałwia rosyjska dobrze rośnie na słonecznym stanowisku i mało żyznym, piaszczystym, kamienistym podłożu. Perovskia radzi sobie w suszy i nie potrzebuje podlewania — jej cechą jest to, że parowaniu z części nadziemnych rośliny zapobiega jej zwarta i gruba skórka oraz nalot woskowy, warstwa żywicy lub wapnia na powierzchni pędów.
Wiosną dobrze jest skrócić pędy rośliny do wysokości ok. 10-15 cm nad ziemią. Szałwię rosyjską najlepiej jest sadzić, gdy ziemia nie jest zamarznięta, czyli mniej więcej od marca do listopada. Istotne jest, że perovskia zwykle nie jest atakowana przez szkodniki, a to za sprawą zapachu, jaki roztacza. Niekiedy, ale dość rzadko, mogą pojawić się mszyce. Należy je zwalczać przy wykorzystaniu standardowych metod, takich jak mydło ogrodnicze lub naturalne preparaty owadobójcze.
Najpiękniejsze odmiany szałwii rosyjskiej
Rodzaj perovskia jest reprezentowany siedem gatunków, a spośród nich najpopularniejsze w ogrodnictwie to: perovskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia), perovskia bylicowata (Perovskia abrotanoides) i mieszańcowa forma – Perovskia Superba. Wyodrębniono też liczne odmiany szałwii rosyjskiej, które różnią się wysokością wzrostu, pokrojem i terminem kwitnienia. To m.in.:
- Blue Spire – osiąga maksymalnie 1,5 m wysokości i ma fioletowoniebieskie kwiaty o intensywnym wybarwieniu;
- Little Spire – mierzy do 60 cm wysokości, jej liczne kwiaty kwitną od lata do jesieni;
- Mystery of Knightshayes – dorasta do ok. 1,1–1,2 m, tym samym jest jedną z najwyższych odmian, charakteryzują ją duże liście i lawendowo-niebieskie kwiaty wyrastające z długich, wiechowatych kwiatostanów;
- Lacey Blue – perovskia łobodolistna o ciemnoniebieskich, jadalnych kwiatach.