Ta mrozoodporna bylina zachwyci nie tylko niewielkimi wymaganiami, lecz także kwitnieniem w czasie, gdy jeszcze nic nie kwitnie. Ciemiernik, znany również jako róża wielkopostna lub róża Bożego Narodzenia, to doskonały wybór do zacienionych zakątków ogrodu, a także dla początkujących ogrodników.
Dlaczego warto posadzić ciemiernik w ogrodzie?
Za posadzeniem ciemiernika w ogrodzie przemawiają nie tylko walory estetyczne. Kusi również to, że roślina zaczyna kwitnąć bardzo szybko. Moment rozpoczęcia kwitnienia będzie się różnił w zależności od odmiany. Najszybciej możemy spodziewać się kwiatów po ciemierniku białym - mogą się pojawić już w grudniu.
Zobacz także:
Z kolei ciemiernik wschodni zakwitnie nieco później, wczesną wiosną. Dodatkowo nie musimy mieć dużego doświadczenia, aby uprawiać te rośliny, ponieważ ich pielęgnacja jest bardzo prosta. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka wskazówek, a kwiaty będą zdobić ogród przez wiele lat.
fot. Konstanze Junghanns/Adobe Stock
Ciemiernik w ogrodzie. Jakie ma wymagania?
Termin, w którym najlepiej sadzić ciemierniki, właśnie się zbliża - przypada na okres sierpnia i wczesnej jesieni. Posadzone w tym terminie rośliny będą miały szanse dobrze ukorzenić się przed zimą. Można również podejść do tego wczesną wiosną, ale wtedy trzeba zwrócić szczególną uwagę na częste podlewanie po posadzeniu. Warto dobrze przemyśleć miejsce, w którym umieścimy roślinę, ponieważ bardzo źle znosi przesadzanie, a to ze względu na delikatne korzenie.
Ciemiernik najlepiej odnajdzie się na stanowisku zacienionym lub częściowo zacienionym. Doskonale sprawdzi się miejsce pod drzewami lub wysokimi krzewami. Co ważne, należy zachować wystarczający odstęp pomiędzy sadzonkami, aby miały odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Zaleca się, żeby była to odległość około 30 cm. Ciemiernik prerefuje podłoże żyzne i przepuszczalne. Przed sadzeniem warto wzbogacić glebę o dodatek kompostu.
Pielęgnacja ciemiernika - wskazówki
To, jak często należy nawadniać ciemierniki, zależy od ich wieku oraz warunków atmosferycznych. Młodsze sadzonki będą wymagały regularnego nawadniania, natomiast starsze rośliny potrzebują mniej wody. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na okresy suszy, kiedy rośliny potrzebują większego wsparcia. Ciemiernik nie potrzebuje nawożenia, jednak bardzo dobrze na nie reaguje. Z tego powodu warto wzmacniać roślinę odżywkami, które można również przygotować na bazie domowych składników.
Po zakończeniu kwitnienia należy usunąć kwiatostany, które przekwitły. Przy uprawie ciemiernika koniecznie trzeba pamiętać o tym, że jest to roślina trująca. Dlatego nie zaleca się sadzenia jej tam, gdzie bawią się małe dzieci lub przebywają zwierzęta z tendencją do podgryzania roślin. Dodatkowo wszystkie prace przy ciemierniku warto dla bezpieczeństwa wykonywać w rękawiczkach.