Nie brakuje roślin, którym siew w lecie nie przeszkadza. Część z nich zakwita jeszcze tego samego roku, część dopiero w kolejnym sezonie. Tak czy inaczej, w lipcu nie jest jeszcze za późno na upiększenie ogrodowych rabat czy balkonowych lub tarasowych aranżacji. Chcąc je wzbogacić o dodatkowe kolory, można postawić na doskonale znany mak, a konkretniej mak islandzki, znany jako mak nagołodygowy lub mak syberyjski.

Mak syberyjski w ogrodzie. Satynowe kwiaty zaleją rabaty

Mak syberyjski, znany również jako mak nagołodygowy lub mak islandzki, to bylina z rodziny makowatych. Pochodzi z Azji i Ameryki Północnej, ale popularna jest na całym świecie dzięki swojej nieprzeciętnej urodzie i stanowi jedną z piękniejszych roślin ozdobnych w ogrodach w stylu wiejskim czy naturalistycznym. Doskonale wygląda na skalniakach, ogródkach żwirowych, na rabatach, jako obwódka chodników, co więcej można ją uprawiaćw doniczkach na balkonach i tarasach. Ponadto kwiaty maku nadają się do cięcia.

Zobacz także:

Bylina ta dorasta do ok. 30-50/60 cm, tworzy wydłużone, szarozielone liście zebrane tuż nad ziemią w gęstą rozetę. Kwiaty maku syberyjskiego są delikatne, niemal pergaminowe, a w dotyku przypominają satynę. Pomiędzy płatkami znajduje się słupek, a otacza go wianuszek pręcików z żółtymi pylnikami. W zależności od odmiany kwiaty maku islandzkiego mogą być żółte, czerwone, pomarańczowe, białe, kremowe lub różowe. Kiedy przekwitną, zamieniają się w owocostany w postaci makówek (torebek nasiennych), w których znajdują się drobne nasionka.

fot. maaagram/Adobe Stock

Uprawa maku syberyjskiego. Jakie ma wymagania?

Mak nagołodygowy najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, a gleba powinna być przepuszczalna, lekka i próchnicza. Bylina ta co prawda znosi przejściową suszę, ale  dobrze, by regularnie ją podlewać, ponieważ może nie poradzić sobie z mocno upalnym latem. Dobra wiadomość jest taka, że mak islandzki jest dostatecznie mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia.

Mak nagołodygowy uprawia się z siewu nasion wprost do gruntu. Najlepszy okres to wiosna lub późne lato (od IV/V do IX). Zwykle polecany jest rozstaw 20/30x20/30 cm, a ze względu na to, że bylina ta nie przepada za przesadzaniem, gęsty siew wymaga przerywki. Warto zaznaczyć, że mak islandzki zasiany wiosną zakwitnie jeszcze w tym samym roku, natomiast byliny z późniejszego siewu — na następny rok późną wiosną.

Najpiękniejsze odmiany maku syberyjskiego. Warto je mieć w ogrodzie

Zazwyczaj kupując nasiona maku syberyjskiego, trafiamy na wieloodmianową mieszankę, która obrodzi pięknymi kwiatami w różnych kolorach. Niemniej można też znaleźć odmiany wyselekcjonowane, a jedne z najpiękniejszych to:

  • 'Pulchinella White' – kwiaty białe,
  • 'Summer Breeze' – kwiaty w odcieniach pomarańczowego i żółtego,
  • 'Meadow Pastels' – kwiaty białe, żółte i pomarańczowe,
  • 'Wonderland' – odmiana niska, z kwiatami w czterech kolorach,
  • 'Aurora Borealis' – kwiaty od białych, przez żółte i pomarańczowe, po czerwone,
  • 'Kelmscott Giant', 'Oregon Rainbows' – pojedyncze lub podwójne kwiaty, od białych i żółtych po czerwone,
  • 'San Remo' – najczęściej żółte, pomarańczowe i czerwone,
  • 'Champagne Bubbles White' – kwiaty białe,
  • 'Champagne Bubbles Pink' – kwiaty różowe,
  • 'Champagne Bubbles Orange' – kwiaty pomarańczowe,
  • 'Pacino' – kwiaty kremowo-żółte.