Mięsiste liście, barwne kwiaty i egzotyczny wygląd - pacioreczniki, znane również jako kanny, mogą pochwalić się wieloma zaletami. Ich uprawa nie wymaga zaawansowanych umiejętności. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych wskazówek, a rośliny te staną się efektowną ozdobą ogrodu, balkonu lub tarasu.
Odmiany paciorecznika. Jakie cechy mają najciekawsze z nich?
Paciorecznik to roślina, która występuje w wielu odmianach. Z pewnością każda z nich znajdzie swoich fanów. Różnią się one pod względem koloru kwiatów i osiąganej wielkości. Wśród ciekawych odmian paciorecznika wyróżniamy:
Zobacz także:
- paciorecznik indyjski - charakteryzuje się dużymi kwiatami, które przybierają barwę żółtą i ciemnoczerwoną, a w zależności od rodzaju, rośliny tej odmiany mogą osiągać nawet do 1,5 metra;
- paciorecznik Pretoria - dorasta aż do 2 metrów wysokości, jego kwiaty są duże i żółto-pomarańczowe, a na zielonych liściach pojawiają się żółte paski;
- paciorecznik Picasso - jego kwiaty w ciemnym odcieniu żółci mienią się czerwonymi cętkami, a roślina osiąga wysokość do około metra.
fot. eqroy/Adobe Stock
Paciorecznik w gruncie lub donicy. Jak go uprawiać?
Paciorecznik należy do roślin, które odnajdą się zarówno w gruncie w ogrodzie, jak i w donicy umieszczonej na balkonie lub tarasie. Jeśli chcemy posadzić roślinę w pojemniku, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednio dużą wielkość naczynia, ponieważ system korzeniowy pacioreczników szybko się rozrasta. Doniczka musi mieć otwory drenażowe, aby nadmiar wody mógł znaleźć ujście. Dno pojemnika warto wyłożyć warstwą keramzytu, kamieni czy też żwiru. W przypadku uprawy w gruncie ważne jest głównie to, aby gleba była przepuszczalna. Im bardziej zasobne będzie podłoże, tym lepiej paciorecznik będzie się rozwijał. Najlepszy czas na sadzenie tych roślin w ogrodzie przypada na drugą połowę maja.
Wskazówki pielęgnacyjne w uprawie paciorecznika
Pielęgnacja paciorecznika nie należy do skomplikowanych, jednak warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim kwiaty te preferują stanowiska dobrze nasłonecznione, czyli takie, na które promienie padają przez 6-8 godzin w ciągu dnia. Pacioreczniki lubią również wilgoć, dlatego należy regularnie je nawadniać, co jest szczególnie ważne w okresach suchych i gorących. Te rośliny dobrze reagują też na nawożenie, które w sezonie wegetacyjnym można przeprowadzać co dwa tygodnie, korzystając w tym celu z nawozów organicznych. Warto także pamiętać o przycinaniu przekwitłych kwiatostanów, co pozytywnie wpływa na pojawianie się kolejnych kwiatów. Bardzo istotne w przypadku paciorecznika jest zimowanie - roślina nie jest mrozoodporna.