Nie potrzebujesz żadnej magicznej ziemi ani ogrodniczego doświadczenia. Wystarczy słońce i odrobina chęci. Skrzydlinka to bylina, która zachwyci cię od pierwszego wejrzenia i będzie kwitła wtedy, kiedy wiele roślin ma już przerwę.

Skrzydlinka - charakterystyka i właściwości

Skrzydlinka trójlistna to wieloletnia bylina z rodziny różowatych, pochodząca z Ameryki Północnej. Choć nie jest jeszcze bardzo popularna w Polsce, zyskuje coraz więcej zwolenników. Trudno się dziwić: wygląda niezwykle delikatnie, choć jest wyjątkowo odporna.

Zobacz także:

Dorasta do ok. 60–90 cm wysokości. Jej cienkie, rozgałęzione łodygi tworzy gęste kępy, które w okresie kwitnienia przypominają puchate chmurki. Jej listki mają trójlistkowy kształt (stąd nazwa), a drobne kwiaty złożone są z wąskich, jasnoróżowych lub białoróżowych płatków z czerwonymi kielichami. Kwitnie od lipca do września, kiedy wiele innych bylin już przekwitła. Oprócz walorów dekoracyjnych, skrzydlinka ma też wiele praktycznych zalet. Jest odporna na choroby i szkodniki, dobrze znosi suszę i niskie temperatury. Z powodzeniem przezimuje w gruncie nawet bez okrycia. Nie wymaga częstego nawożenia ani przycinania.

Gdzie najlepiej sadzić skrzydlinkę? Z czym ją komponować?

Skrzydlinka najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub lekko półcienistym. Uwielbia glebę przepuszczalną, lekką, ale co ważne — nie musi być to żaden cud glebotwórczy. Poradzi sobie nawet w podłożu piaszczysto-żwirowym czy lekko kwaśnym. Ważne, by nie było zbyt mokro, bo nadmiar wilgoci może jej zaszkodzić.

Kwiaty skrzydlinki z bliska / fot: ChrWeiss/AdobeStock

Idealnie komponuje się z innymi lekkimi, delikatnymi roślinami, np. z gaurą, werbeną patagońską, szałwią omszoną, trawami ozdobnymi (np. rozplenicą japońską czy miskantem) oraz z jeżówką. Tworzy wtedy romantyczne, lekkie kompozycje w stylu naturalistycznym. Możesz ją sadzić na rabatach bylinowych, w ogrodach łąkowych, naturalistycznych, a nawet w mieście, w donicach i skrzyniach na tarasach czy balkonach.

Jak dbać o skrzydlinkę latem?

Latem skrzydlinka jest mało wymagająca. Wystarczy podlewać ją umiarkowanie w dłuższych okresach bez deszczu. Nie lubi nadmiaru wody, więc nie przelewaj jej. Możesz delikatnie ścinać przekwitłe kwiaty, aby zachować estetyczny wygląd kępy.

Nie potrzebuje specjalnego nawożenia latem, ale jeśli chcesz wzmocnić jej kwitnienie, możesz zastosować uniwersalny nawóz do bylin w czerwcu lub lipcu. Wystarczy jednokrotne zasilenie. Pamiętaj, że skrzydlinka lubi przestrzeń. Nie sadź jej zbyt gęsto, bo wtedy nie będzie miała miejsca na rozwinięcie się w pełnej krasie. Już po pierwszym sezonie zauważysz, że z roku na rok robi się coraz bujniejsza i piękniejsza.