Wisteria, znana również pod nazwą glicynia lub słodlin, jest widowiskową rośliną, która stanie się gwiazdą każdego ogrodu. Jej uprawa nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku ważnych zasad. Jeśli odpowiednio się nią zaopiekujemy, odwdzięczy się efektownymi kwiatami, od których trudno będzie oderwać wzrok.

Wisteria w ogrodzie, czyli najważniejsze jest miejsce

Aby wisteria ozdobiła ogród okazałymi kwiatami, należy wybrać dla niej odpowiednie stanowisko. Powinno to być miejsce mocno nasłonecznione, do którego promienie docierają przynajmniej przez sześć godzin w ciągu dnia. Wisteria urośnie również w cieniu, jednak wtedy nie zakwitnie. Słońce jest zdecydowanie najważniejszym faktorem kwitnienia tego pnącza. Znaczenie ma jednak również coś innego, mianowicie bliskość naturalnej podpory, która będzie mogła stanowić oparcie dla ciężkich, masywnych pnączy.

Zobacz także:

Są one bardzo silne i przyczepią się do tego, co będzie się obok nich znajdowało. Może to być ściana, pergola, altana czy wiata. Dobrze, aby była to wcześniej zaplanowana, solidna konstrukcja. Wisteria z powodzeniem owinie się bowiem również wokół rynny czy anteny satelitarnej, a nawet starego drzewa. Co ważne, ze względu na rozmiary, jakie potrafi osiągnąć, pnącze to nie sprawdzi się raczej w bardzo małych ogrodach

fot. Irina Sokolovskaya/Adobe Stock

Jak dbać o wisterię, aby bujnie zakwitła?

Wisteria nie należy do roślin szczególnie trudnych w uprawie. Ważne, aby podłoże było luźne i próchnicze, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Roślina powinna być podlewana regularnie, zwłaszcza w przypadku młodych sadzonek, które jeszcze dobrze się nie ukorzeniły. W czasie suszy wisterię należy podlewać częściej. Najlepszym nawozem dla wisterii będzie naturalny obornik. Nie powinno się natomiast stosować nawozów azotowych. Dla obfitego kwitnienia ważne jest systematyczne przycinanie rośliny, które przeprowadza się dwa razy w roku - latem i wczesną wiosną. Pnącza skraca się wtedy o 15-20 cm. Wiosną należy również usunąć pędy, które są zniszczone, przemarznięte lub obumarłe. 

Jak sadzić wisterię i zadbać o nią zimą?

Jeśli chcemy wzbogacić ogród o efektowną wisterię, możemy ją wysiać lub kupić gotowe sadzonki. Proces uzyskiwania sadzonek z nasion może trwać nawet trzy lata, więc nie jest to najlepsza opcja dla niecierpliwych. Wisteria w okresie zimowym wymaga okrycia, aby nie przemarzła. W przypadku młodych sadzonek warto stosować na przykład agrowłókninę. Kiedy roślina podrośnie, można usypać na czas zimy kopiec z ziemi, który stanie się okryciem dla pnia. W ramach dodatkowej ochrony warto pień i pędy osłonić matą. Zalegający na pnączach śnieg należy zostawić, ponieważ stanowi naturalną barierę przed mrozem.