Wiele osób, chcąc odgrodzić się od sąsiadów, stawia na żywopłot z tui. Mimo że nie są to najtrudniejsze w uprawie rośliny, to mają swoje wymagania. Jeśli chcecie uzyskać efekt roślinnego żywopłotu, który będzie niewymagający, warto postawić na gatunek prostszy w uprawie. Do tego zachwyca on wielobarwnymi liśćmi i kwiatkami.

Ta roślina to świetny zastępca tui. Jest łatwiejsza w uprawie

Zamiennikiem tui sadzonych wzdłuż płotu, może stać się trzmielina. To rodzaj roślin ozdobnych, obejmujący zarówno wysokie krzewy, jak i niskie krzewy płożące lub pnące.

Zobacz także:

Wiele odmian trzmieliny charakteryzuje się atrakcyjnym ulistnieniem oraz intensywnymi kolorowymi przebarwienia liści, które stają się jeszcze atrakcyjniejsze jesienią. Poza wyjątkowymi liśćmi trzmielina wypuszcza też niewielkie kwiatki o jaskrawych kolorach — od czerwieni, aż po purpurę.

Wielobarwne liście, które stworzą w twoim ogrodzie gęsty żywopłot

Wybierając trzmielinę do swojego ogrodu, warto postawić na konkretne odmiany. Trzmielina Fortune'a (trzmielina pnąca) to dobry wybór, który pozwoli wam stworzyć gęsty, estetyczny żywopłot. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te odmiany:

  • Emerald Gaiety — odmiana o zielono-białych liściach
  • Emerald 'n' Gold — odmiana o liściach z żółtym środkiem i zielonej obwódce
  • Silver Queen — odmiana o dużych liściach, początkowo kremowożółtych, później zielonych z białą obwódką

Trzmielina pnąca sprawdzi się zwłaszcza do żywopłotów niskich i średniej wysokości. Rośliny te mają gęstą strukturę, która tworzy estetyczną barierę. Co więcej, łatwo się je przycina. Roślina ta, posadzona na rabacie rozrasta się na boki za pomocą swoich długich pędów, które ścielą się po ziemi i łatwo zakorzeniają. Osiąga maksymalnie do około 0,5 metra wysokości.

Trzmielina pnąca to wytrzymała roślina. Rozrasta się wzdłuż płotów

Trzmielina Fortune'a to zimozielony krzew, który jest nie tylko łatwy w formowaniu, ale też odporny na różne warunki atmosferyczne. To roślina o stosunkowo niewielkich wymaganiach, Jeśli zapewnicie jej odpowiednie warunki wzrostu, z pewnością stanie się ozdobą waszego ogrodu. Możesz ona cieszyć oko przez wiele lat.

Trzmielinę pnącą najlepiej posadzić wiosną (marzec-maj), lub jesienią, do końca listopada. W tym celu powinniście wybrać miejsce osłonięte od wiatru, z żyzną, próchniczą i wilgotną glebą. Sadzonki najlepiej umieścić w odstępach 30-50 cm.

Jak uprawiać trzmieliną pnącą w ogrodzie?

Aby poprawnie zadbać o trzmielinę w waszym ogrodzie, warto znać jej podstawowe potrzeby. W jej uprawie powinniście pamiętać o tych zasadach:

  • Podlewanie — powinno być umiarkowane. Dobrze znosi ona krótkotrwałe susze, ale nie lubi stałej wilgotności gleby. Należy uważać, by woda nie zalegała przy korzeniach, dlatego warto zadbać o właściwy drenaż.
  • Nawożenie – wiosną można zastosować nawozy wieloskładnikowe, które wspomogą jej wzrost. Jeśli trzmielina posadzona została w ubogiej ziemi, nawożenie jest ważniejsze i powinno być regularne.
  • Przycinanie — najlepiej wykonywać je wczesną wiosną (marzec-kwiecień) lub późną jesienią, przed nadejściem mrozów. Można również przeprowadzić lekkie cięcie formujące latem, aby kontrolować jej wzrost i nadać żywopłotowi pożądany kształt.