Jest bezproblemowy w uprawie i w zasadzie samowystarczalny. Wieczornik damski, bo o nim mowa, kusi nie tylko dekoracyjnym, romantycznym wyglądem, lecz przede wszystkim zniewalającym zapachem, który przypomina woń fiołka i jaśminu. Dowiedz się, dlaczego warto wysiać tę roślinę w lipcu, aby cieszyła oko w przyszłym sezonie.

Dlaczego warto wysiać wieczornik damski?

Wieczornik damski to doskonały wybór do ogrodu dla początkujących miłośników roślin. Jest bardzo prosty w uprawie i ma niewielkie wymagania. Kuszą również jego walory estetyczne. Drobne kwiaty wieczornika są czteropłatkowe i mogą przybierać różne barwy - od fioletu i purpury aż do różu i bieli. Roślina zazwyczaj dorasta maksymalnie do metra wysokości, dzięki czemu przyciąga wzrok z daleka.

Zobacz także:

Łatwość w uprawie i dekoracyjny wygląd to jednak dopiero początek zalet wieczornika damskiego. Tym, co zachwyca najbardziej, jest przede wszystkim wydzielany przez niego zapach, który bije na głowę najpiękniejsze perfumy. Można wyczuć w nim nuty jaśminu i fiołka, a woń jest najbardziej wyraźna w ciepłe i bezwietrzne wieczory. Co więcej, wieczornik damski przyciąga do ogrodu zapylacze, na przykład motyle i pszczoły.

fot. Hanjo Hellmann/Adobe Stock

Wieczornik damski w ogrodzie. Jak o niego dbać?

Wieczornik damski to roślina zupełnie bezproblemowa. Ma niewielkie wymagania glebowe, a najlepiej odnajdzie się na podłożu próchniczym i przepuszczalnym. W zupełności wystarczy mu zwykła ziemia ogrodowa, jednak jeśli chcemy osiągnąć najlepsze efekty, możemy przed siewem wzbogacić ziemię o kompost. Wieczornik damski preferuje ziemię umiarkowanie wilgotną, dlatego dobrą praktyką jest w jego przypadku ściółkowanie, które pozwoli zatrzymać wilgoć w podłożu.

Nie sprawdzą się jedynie stanowiska podmokłe, gdzie ziemia jest gliniasta. W takiej sytuacji można dodać do niej na przykład trochę piasku, aby ją nieco rozluźnić. Roślina będzie kwitła najbardziej obficie na stanowisku słonecznym lub w delikatnym półcieniu. Warto zapewnić jej miejsce osłonięte od wiatru. Wieczornika damskiego nie trzeba podlewać, chyba że mamy do czynienia z długotrwałą suszą. Nie można jednak z tym przesadzić, ponieważ nadmiar wody to prosta droga do gnicia korzeni.

fot. Eileen Kumpf/Adobe Stock

Wysiew wieczornika damskiego

Lipiec to doskonały termin na wysiew wieczornika damskiego. Dzięki temu jeszcze przed nadejściem zimy wytworzy się rozeta liściowa, a już w następnym sezonie zobaczymy kwiaty (kwitnienie przypada na maj i czerwiec). Nasiona wieczornika damskiego wysiewamy na spulchnionej glebie, oczyszczonej wcześniej z chwastów.

Umieszamy je w odstępach co około 25 cm, a następnie przykrywamy warstwą ziemi (około 0,5 cm) i podlewamy. Przez około dwa tygodnie należy pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności podłoża. Nadmiar siewek należy usuwać, aby zapewnić roślinie lepsze warunki do wzrostu.