Jeśli nadal nie masz pomysłu na krótkie wakacje lub wypad na 1 dzień, to przychodzę ci z pomocą. Sprawdziłam ciekawe jezioro w woj. Łódzkim i nie ukrywam, że kusi także mnie pod wieloma względami. Co warto tam zobaczyć i kiedy najlepiej jechać? Sprawdź ze mną.

Jezioro Wapienniki. Gdzie leży i co oferuje?

Jezioro Wapienniki to malowniczy zbiornik wodny, który powstał w wyniku zalania dawnego kamieniołomu wapienia, położonego niedaleko Sulejowa, w województwie łódzkim. Był to trzeci co do wielkości kamieniołom w Polsce. Teraz zachwyca turkusowym kolorem wody i lasem z urwiskami. Obecnie powstałe jezioro zachwyca właśnie niezwykłą barwą wody, którą zawdzięcza obecności węglanu wapnia. 

Zobacz także:

fot: ukasz/AdobeStock

Wśród lokalnej społeczności to bardzo popularne miejsce do spacerów i rekreacji. Aczkolwiek na terenie obowiązują zakaz kąpieli w wodzie. Nie od dziś wiadomo, że turyści nie stosują się do znaków i wykorzystują wodne warunki do pływania, natomiast my odradzamy. Polecamy natomiast inne atrakcje - takie jak spacery w otaczającym lesie, obserwowanie natury i wędkarstwo. To ostatnie przyciąga nad zbiornik wielu chętnych, ze względu na obecność licznych ławic ryb, takich jak:

  • szczupaki,
  • okonie,
  • karasie,
  • płocie.

Atrakcje w okolicy Jeziora Wapienniki

Jezioro Wapienniki, nazywane „łódzkimi Malediwami“, jest przede wszystkim rajem dla obserwatorów ze względu na wyjątkową przejrzystość wody i zatopioną dawną kopalnią. Wśród obiektów pod wodą znajdują się m.in. metalowe schody, pompy, rury, a także bardziej nietypowe obiekty jak biurko z komputerem, rower czy zlew. To miejsce, gdzie pod wodą zachowały się również formacje skalne i zatopione drzewa. Wokół jeziora można spacerować, choć trasa bywa wymagająca ze względu na strome zejścia i zarośla.

W pobliżu Sulejowa znajdują się również inne atrakcje, takie jak: Opactwo Cystersów w Sulejowie (jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce), Sulejowski Park Krajobrazowy (oferuje cudowne tereny do trekkingu, w tym ścieżki z wydmą i torfowiskiem), Zalew Sulejowski (duży zbiornik wodny z możliwością kąpieli i rekreacji) oraz punkt widokowy na trasie rowerowej wkoło Wapiennik.

Inne popularne polskie jeziora

Cała Polska wręcz obfituje w jeziora i kąpieliska, które przyciągają turystów z kraju i spoza niego. Do najbardziej znanych należą z pewnością te z Pojezierza mazurskiego. Między innymi Śniardwy, Mamry, Niegocin czy Roś. Mazury to, jak wszyscy wiemy, centrum żeglarstwa i sportów wodnych. 

Innym popularnym regionem jest pojezierze pomorskie. Znajdują się tam takie jeziora jak Jeziorak, Charzykowskie czy Drawsko. Natomiast na pojezierzu wielkopolskim warto odwiedzić Jezioro Powidzkie oraz Licheńskie. Każde powyżej wymienionych miejsc ma swój urok i historię. Koniecznie wybierz się nad swoje najbliższe i ciesz różnorodnymi atrakcjami i zabytkami.