Dostęp do wody i gór to prawdziwa turystyczna gratka. Wiele osób szuka jej za granicą, często wybierając wakacje all inclusive. Okazuje się, że takie połączenie z powodzeniem możemy znaleźć w Polsce. Niepozorny zakątek naszego kraju skrywa widoki tak malownicze, że niektórzy miejsce to nazywają „polskimi Włochami”. Sprawdźcie, co ma do zaoferowania.
Zagórze Śląskie, czyli „polskie Włochy”. Jak na all inclusive za granicą
„Polskie Włochy” to miano, którym określa się Zagórze Śląskie. To malownicza wieś położona w województwie dolnośląskim. Leży u podnóża Gór Wałbrzyskich i Sowich, nad Jeziorem Bystrzyckim, w dolinie rzeki Bystrzycy. Znana jest głównie z Zamku Grodno, Jeziora Bystrzyckiego i zapory wodnej. To miejsce, które pozytywnie zaskakuje atrakcjami turystycznymi, ale i malowniczymi krajobrazami. Wszystko tutaj mamy pod ręką — góry, jezioro, a nawet średniowieczny zamek.
Zobacz także:
Miejscowość ta znajduje się zaledwie 20 minut drogi od Wałbrzycha czy Świdnicy. Nazywana jest „polskimi Włochami” ze względu na wyjątkowe krajobrazy, które przypominają Toskanię. Miejscowość bogata jest w urokliwe wzgórza i szlaki turystyczne.
Moc atrakcji turystycznych i spokój w kontakcie z naturą
Wybierając się tam, możecie zwiedzić Zamek Grodno. To średniowieczna warownia położona na szczycie góry Choina, górująca nad malowniczą Doliną Bystrzycy Świdnickiej. Zbudowany w XIII wieku zamek był rozbudowywany i przekształcany, a dziś stanowi jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na Dolnym Śląsku. Zwiedzający mogą zobaczyć zachowane średniowieczne mury, renesansowe pomieszczenia, a z wieży rozciąga się piękny widok na okolicę.
Turyści, którzy zdecydują się na wizytę w Zagórzu Śląskim, mogą doświadczyć kontaktu z naturą, przypominającego wyprawę na egzotyczne wakacje all inclusive. A to wszystko dzięki niezwykłym warunkom przyrody, które można znaleźć na miejscu. Zagórze Śląskie leży u podnóża Gór Wałbrzyskich, a dokładniej Gór Czarnych, w dolinie Bystrzycy. Wokół miejscowości znajdują się pasma górskie z charakterystycznymi szczytami, takimi jak Chojna, Drzewica i Kurzętnik. Można więc bez dłuższych podróży wybrać się tam na górski spacer.
Fot: Piotr/AdobeStock
Zagórze Śląskie z dostępem do gór i jeziora
W Zagórzu Śląskim mamy również dostęp do jeziora. To Jezioro Bystrzyckie, znane również jako Jezioro Lubachowskie. Powstało w wyniku budowy kamiennej zapory na rzece Bystrzycy w latach 1911-1914. Zapora ma 44 metry wysokości i 230 metrów długości, a jezioro ma około 3,3 km długości i do 480 metrów szerokości.
Jezioro Bystrzyckie to popularne wśród miejscowych oraz turystów miejsce wypoczynku. Jest bogate w kąpieliska z możliwością wypożyczenia sprzętu wodnego. Wokół niego znajdziecie liczne trasy spacerowe.