Znana jako lilia Inków, lilia peruwiańska i krasnolica — alstremeria (lub alstroemeria) to niezwykle ozdobna bylina, której kwiaty przyciągają wzrok z daleka. Jeśli tylko odpowiednio o nią zadbamy, będzie cieszyła oko kwitnieniem aż do pierwszych przymrozków. Dowiedz się, jak należy ją pielęgnować.

Alstremeria na balkonie. Jakie stanowisko wybrać?

Alstremeria nie należy do roślin najłatwiejszych w uprawie, jednak cały jej urok zdecydowanie wynagradza pielęgnacyjne wysiłki. Warto zacząć od zapewnienia jej odpowiedniego stanowiska. Roślina preferuje miejsca ciepłe i słoneczne, osłonięte od wiatru. Sprawdzi się również lekki półcień, jednak należy unikać całkowitego zacienienia.

Zobacz także:

Bez wystarczającego dostępu do słońca roślina będzie kwitła krócej, a dodatkowo stanie się łatwiejszym celem dla chorób i szkodników. Decydując się na uprawę alstremerii na balkonie, należy zadbać o to, aby ekspozycja na słońce nie była bezpośrednia. Dzięki temu unikniemy przesuszenia byliny. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie jej pod wyższymi roślinami, które nieco ją zasłonią. 

fot. akuptsova/Adobe Stock

Jak dbać o alstremerię?

Jeśli chodzi o podłoże dla alstremerii, w przypadku uprawy doniczkowej sprawdzi się uniwersalna ziemia do roślin balkonowych. Warto jednak nieco ją wzbogacić, dodając na przykład trochę chipsów kokosowych, keramzytu lub hydrożelu, który pomoże zapobiec przesuszeniu podłoża. To ważne, ponieważ alstremeria preferuje lekko wilgotną ziemię. Nie oznacza to jednak, że może być ona mokra.

Zbyt wilgotna gleba to prosta droga do gnicia korzeni i obumierania rośliny. Na dnie pojemnika konieczna jest również warstwa drenażowa, która zapobiegnie zastojom wody. Alstremerię podlewamy raz lub dwa razy w tygodniu, jednak w okresie upałów konieczne może okazać się częstsze nawadnianie, dlatego warto na bieżąco monitorować poziom wilgotności podłoża.

Czy alstremerię trzeba nawozić?

Nawożenie w przypadku alstremerii jest bardzo ważne. Preparaty, które wspomogą rozwój i kwitnienie rośliny w przypadku uprawy doniczkowej, warto stosować co dwa lub trzy tygodnie. Raz na jakiś czas sprawdzi się także odżywienie rośliny domowym nawozem na bazie skrzypu.

Aby go przygotować, należy umieścić plastikowym w pojemniku kilogram świeżego skrzypu lub 200 gramów suszonego, a następnie zalać ziele 10 litrami wody. Raz dziennie zawartość naczynia warto przemieszać, a po mniej więcej dwóch tygodniach nawóz będzie gotowy. Poznamy to dzięki ciemnemu zabarwieniu płynu oraz po tym, że piana zniknęła z jego powierzchni. Przed użyciem konieczne jest rozcieńczenie nawozu w proporcji 1:10.