Projekt poparty przez Sejm i Senat to coś, na co czekało wielu Polaków. Wigilia wolna od pracy w końcu pozwoli znacznej liczbie osób pracujących cieszyć się rodzinnymi świętami. Niestety, nie każda branża otrzyma ten przywilej. Zobaczcie, czy znajdujecie się w gronie osób, które na tym skorzystają.
Kuluary nowelizacji prawa
Chociaż o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy mówiono wiele, rządzący długi czas zwlekali z wprowadzeniem nowelizacji. W październiku 2024 roku padły jednak jasne zapowiedzi Ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, które sprawiły, że politycy ponownie przyjrzeli się tej sprawie. Jak czytamy na portalu money.pl, polityczka miała zapowiedzieć na antenie TOK FM złożenie projektu ustawy.
Zobacz także:
Kładziemy projekt na stole i wysyłamy jasny sygnał: Lewica chce, żeby Wigilia była dniem wolnym od pracy - powiedziała w audycji.
Propozycję tę natychmiast zaakceptowały związki zawodowe. Chociaż i w ich szeregach z czasem zaczęły rodzić się pewne kontrowersje wokół tego tematu.
Rozwiązanie to nam się bardzo podoba, zwłaszcza że już teraz bardzo dużo firm wprowadza wolne wigilie w swoich regulaminach pracy - zauważył Prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski, cytując za portalem money.pl.
Wówczas rozbrzmiały spekulacje na temat daty wprowadzenia nowelizacji prawa. Chociaż zakładano, że rządzący zdołają ustanowić 24 grudnia dniem wolnym od pracy jeszcze w tym roku, tak się jednak nie stało za sprawą opiniowania licznych poprawek i dyskusji wokół tej zmiany obowiązującego prawa.
Wigilia dniem wolnym od pracy? Kto na tym zyska?
Obecnie wiemy już, że Wigilia dniem wolnym od pracy stanie się dopiero od 2025 roku. Pytanie tylko dla kogo? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nowelizacja ustawy uchwalona przez Sejm zakłada wprowadzenie Wigilii dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników, aczkolwiek realia pokazują, że może to być co najmniej trudne do urzeczywistnienia.
Jeśli mówimy o tym, że pracownikom należy się wolny dzień, trudno przy tym wykluczać jakąkolwiek grupę, choćby właśnie pracowników handlu, tylko dlatego, że inni upatrują w tym dniu szansę na zrobienie ostatnich zakupów przed świętami Bożego Narodzenia - ocenił przewodniczący Solidarności.
Nowelizacja ta powinna jednak szczególnie ucieszyć pracowników sklepów, którzy wedle deklaracji polityków również zostali objęci nowelizacją.
Internauci nie kryją oburzenia. Wolne wigilie budzą kontrowersje
Niedługo po opublikowaniu informacji o nowelizacji ustawy rozbrzmiały liczne kontrowersje społeczne. Internauci krytykują decyzję polityków twierdząc, że nie wszystkie zawody mogą przerwać wykonywanie swoich obowiązków zawodowych w dzień ustawowo wolny.
Zróbmy wolne ale NAPRAWDĘ WSZYSTKIM, może wtedy do ludzi dotrze co to znaczy. Bo chcemy mieć wolne, walczymy o prawo do odpoczynku w niedzielę ale równocześnie oczekujemy że inni będą w tym czasie pracować. jak np. służba zdrowia, policja, strażacy, energetyka czy nawet stacje benzynowe – komentuje czytelnik money.pl.
Nie tylko Internauci zauważają kontrowersyjny charakter wolnych Wigilii. Nowelizację ustawy krytykują również niektóre związki zawodowe.
Wigilia nie może być momentem refleksji i odpoczynku, dla wybranych – zwraca uwagę rzecznik prasowy Forum Związków Zawodowych Grzegorz Sikora.
Czas pokaże, w jakim kierunku podążać będzie nowelizacja prawa. Czy wolne Wigilie faktycznie będą przywilejem dla wybranych, czy też politycy zaproponują inne rozwiązanie tej kwestii? Tego dowiemy się już niebawem.