Pomidory należą do najczęściej sadzonych roślin w polskich ogrodach. Nie są trudne w uprawie, a ich wielkim atutem są walory smakowe. Bo kto nie lubi zjeść na śniadanie kanapki ze świeżym pomidorem i szczypiorkiem? Maj jest doskonałym czasem na ich posadzenie. Przed wsadzeniem ich do ziemi warto jednak pamiętać, aby odpowiednio przygotować podłoże.
Domowa hodowla pomidorów. Podstawowe zasady
Uprawa własnych pomidorów pozwala na zredukowanie wydatków na zakupy spożywcze. Dzięki niej mamy pewność, że to, co jemy, ma naprawdę dobrą jakość. Poza tym, z dbaniem o nie poradzą sobie nawet osoby, które nie mają ręki do roślin.
Zobacz także:
Pomidory można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach na balkonach. Aby zadbać o ich zdrowy i bujny rozkwit, warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Pomidory lubią:
- słoneczne stanowiska
- piaszczysto-gliniastą glebę, o odczynie lekko kwaśnym
- regularne, umiarkowane podlewanie do ziemi
- nawozy wieloskładnikowe
- podpory
- regularne usuwanie pędów bocznych
Własne krzaki pomidorów. Jak o nie zadbać?
Podczas hodowania pomidorów w waszym ogrodzie czy na balkonie, musicie pilnować, by nie podlewać liści tych roślin. Może to przyczynić się bowiem do rozwoju różnych chorób. Powinniście też kontrolować i — w razie potrzeby — chronić pomidory przed szkodnikami, takimi jak mszyce, mączliki, przędziorki czy stonka ziemniaczana.
Pomidory można siać na rozsadę w domu od połowy lutego do końca marca, a w szklarniach nieogrzewanych od marca. Sadzenie pomidorów do gruntu najlepiej wykonać dopiero po ostatnich przymrozkach, czyli w połowie maja. W szklarniach lub tunelach można sadzić je wcześniej, nawet pod koniec kwietnia, jeśli nie ma zagrożenia mrozami.
Przed majowym zasadzeniem pomidorów, musicie jednak pamiętać, aby odpowiednio przygotować dla nich glebę.
Przygotowanie ziemi do sadzenia pomidorów krok po kroku
Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed posadzeniem pomidorów na balkonie lub w ogrodzie, jest przekopanie ziemi. Powinniście zrobić to dokładnie, aby usunąć chwasty, kamienie i resztki roślin z poprzedniego sezonu. To pozwala na lepsze napowietrzenie gleby i eliminację potencjalnych źródeł chorób.
Do gleby warto dodać kompost lub dobrze rozłożony obornik, które poprawiają jej strukturę i dostarczają składników odżywczych. Możecie także dodać nawóz wieloskładnikowy, dostosowany do potrzeb pomidorów. Dzięki temu krzaczki będą rosły bujnie, a owoce będą smaczne i soczyste. Niewielu wie, że przed posadzeniem pomidorów do ziemi warto wykonać jeszcze 1 zabieg. Należy wymieszać ziemię z... hydrożelem, który doskonale wspomaga wzrost tych roślin.
Wymieszaj ziemię z hydrożelem, zanim posadzisz w niej pomidory
Hydrożel kupicie w sklepie ogrodniczym lub markecie budowlanym, wydając 15-20 zł. Przed posadzeniem pomidorów, wymieszajcie hydrożel z ziemią w takich proporcjach, jakie zaleca producent. Produkty te różnią się tym, w jaki sposób się je stosuje. Ważną zasadą jest, by hydrożel był wymieszany z glebą, a nie tylko posypany na jej powierzchni.
Preparat ten znakomicie wchłania wodę z gleby, a później ją oddaje. Dzięki niemu nie będziecie musieli martwić się o to, że przelejecie wasze krzaczki pomidorów. Co więcej, hydrożel zapewnia roślinom optymalną wilgotność przez cały okres rośnięcia. Po zastosowaniu go możecie pozwolić sobie na rzadsze podlewanie pomidorów.