Jeżeli szukacie pięknych kwiatów, które przetrwają każde warunki w waszych ogrodach i na balkonach, mamy dla was świetną propozycję. „Żółta lawenda” to alternatywa dla oryginału, która charakteryzuje się banalnie łatwą uprawą. Jest odporna na mróz, a jej kwiaty przyciągają motyle i pszczoły.
„Żółta lawenda” — najlepiej sadzić ją w tych miesiącach
Tojeść kropkowana to bylina, która wyglądem przypomina nieco lawendę. Jej żółte kwiaty są bowiem zebrane w długie, kłosowate kwiatostany. Różnią się od lawendy kształtem i kolorem. Co ciekawe, rośliny te mają podobne preferencje w przypadku warunków uprawy. Obie lubią stanowiska słoneczne (tojeść poradzi sobie również w półcieniu). Oba te gatunki są stosunkowo odporne i łatwe w uprawie.
Zobacz także:
Najlepszym czasem na sadzenie tojeści kropkowanej jest wiosna lub jesień. Wiosną sadzi się te rośliny, gdy minie ryzyko przymrozków. Sadzenie jesienią sprawia, że roślina może się ukorzenić przed nadejściem zimy. Szczególnie dobre miesiące na sadzenie jesienne, to sierpień i wrzesień, gdy gleba jest jeszcze ciepła.
Piękna żółta roślina, która sprawdzi się w ogrodzie i na balkonie
Tojeść kropkowana ma wyprostowany pokrój i potrafi osiągać nawet 60-100 cm wysokości. Ma sztywne, kanciaste i lekko owłosione pędy, a jej liście są zielone i lancetowate. Charakterystyczną cechą tej byliny są żółte kwiaty. Są one zebrane w gęste, kłosowate kwiatostany, a kwitną od czerwca do sierpnia.
„Żółta lawenda” to roślina wieloletnia, która świetnie sprawdzi się posadzona w doniczce na balkonie, jak i na ogrodowych rabatach. Jej wygląd dodaje uroku, a co istotne — jest łatwa w pielęgnacji. Toleruje różne warunki i jest mrozoodporna. Ponadto tojeść kropkowana przyciąga owady zapylające, takie jak pszczoły i motyle, co pozytywnie wpływa na ekosystem ogrodu.
Tojeść kropkowana — wymagania uprawy
Tojeść kropkowana to roślina, która może być ekspansywna. Z tego powodu warto sadzić ją obok roślin, które nie będą przez nią zdominowane. Innym rozwiązaniem jest ograniczenie jej rozrostu, np. poprzez posadzenie jej w agrowłókninie.
Uprawa tej byliny jest prosta. Wystarczy pamiętać, że preferuje ona wilgotne, żyzne gleby i stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Poza tym warto zwrócić uwagę na tych kilka podstawowych zasad jej uprawy:
- Podlewanie: powinno być regularne, zwłaszcza w okresach suszy. Należy jednak unikać przelania rośliny.
- Nawożenie: Można stosować nawozy organiczne, np. przefermentowany obornik.
- Ściółkowanie: Pomaga w utrzymania wilgoci i ogranicza wzrost chwastów wokół rośliny.
- Przycinanie: Warto raz na jakiś czas usuwać przekwitłe kwiatostany i martwe pędy.