Jeśli skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, może to oznaczać, że cierpi na niedobory składników odżywczych. Prostym, domowym sposobem na dostarczenie ich roślinie jest przygotowanie nawozu z siemienia lnianego. Wystarczy jeden składnik i woda, a szanse na zakwitnięcie wzrosną.

Domowy nawóz pod skrzydłokwiat

Ten domowy nawóz skutecznością dorównuje środkom dostępnym w sklepach ogrodniczych. Dzięki niemu dostarczamy skrzydłokwiatowi cennych składników, które są niezbędne do utrzymania rośliny w jak najlepszej kondycji. Przepis na ten preparat jest banalnie prosty. Należy zacząć od przygotowania gęstej, żelowej zawiesiny z siemienia lnianego.

Zobacz także:

Tutaj warto zapamiętać zasadę 5-5, czyli 5 łyżek siemienia na 5 litrów wody. Oczywiście jeśli nie potrzebujemy tak dużo nawozu, możemy zmniejszyć proporcje. Po wymieszaniu składników odstawiamy naczynie, najlepiej na dobę. Kiedy uzyskamy pożądaną konsystencję, musimy jeszcze przed użyciem nawozu rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:4. 

Jak działa nawóz z siemienia lnianego?

Siemię lniane jest bogate w składniki, które poprawiają kondycję rośliny na wielu płaszczyznach. W nawozie przygotowanym na bazie tego składnika znajdziemy między innymi potas, który reguluje gospodarkę wodną roślin, a dodatkowo wspomaga ich odporność na niektóre stresujące czynniki takie jak przesuszenie, przesadzanie i niektóre choroby.

Domowy nawóz z siemienia lnianego zawiera także fosfor, który nie tylko wspiera rozwój systemu korzeniowego, lecz także kwitnienie. Na korzenie pozytywnie wpływa również magnez. To ważne, ponieważ dzięki temu roślinie łatwiej jest pobierać zarówno wodę, jak i składniki odżywcze z podłoża. 

Dlaczego skrzydłokwiat nie chce kwitnąć?

Poza niedoborem składników odżywczych, które można uzupełnić domowym nawozem z siemienia lnianego, wpływ na kwitnienie skrzydłokwiatu mają również inne czynniki. Należy do nich między innymi ustawienie rośliny w nieodpowiednim miejscu. Skrzydłokwiat nie przepada za bezpośrednim słońcem, które może poparzyć liście, jednak nie można go także postawić na stanowisku zbyt ciemnym. Najlepiej wybrać dla niego jasne miejsce z dostępem do rozproszonego światła.

Umiar należy zachować również w przypadku podlewania, ponieważ to tez może przekładać się na brak kwitnienia. Skrzydłokwiat źle reaguje na przesuszenie, jednak nie można go przelewać - to prosta droga do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Umiarkowane podlewanie przekłada się na większe szanse na zakwitnięcie, dlatego warto robić to wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża nieco przeschnie.