Gdyby wskazać kwiaty najczęściej sadzone na polskich balkonach, byłyby to surfinie oraz pelargonie. Te jednak preferują stanowiska bardzo słoneczne, gdzie czują się najlepiej i kwitną bardzo obficie. A co mają zrobić posiadacie balkonów zacienionych, wychodzących na stronę północną? Nic straconego, ponieważ w takich warunkach bardzo dobrze czują się begonie. Są proste w uprawie i kwitną bardzo długo – zwłaszcza, gdy podacie im pewien domowy nawóz. 

Gdzie sadzić begonie?

Jeżeli mówimy o balkonie, begonie najlepiej czują się tam, gdzie większość kwiatów niechętnie rośnie – czyli w cieniu. Idealnie gdy jest to tzw. jasny cień, czyli miejsce, w którym słońce świeci tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, na przykład rano. Może to być też balkon usytuowany naprzeciwko jasnego i oświetlonego słońcem budynku. Idealna dla begonii jest ekspozycja północno-wschodnia, natomiast źle będą rosnąć na balkonie wychodzącym na zachód lub południe. 

Zobacz także:

W ogrodzie begonie polecamy sadzić od północnej strony budynku, pod liściastymi drzewami albo w pobliżu rozłożystych krzewów, które dadzą begoniom cień i ochronią je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Pielęgnacja begonii krok po kroku

Gdy już wybierzemy miejsce dla naszych begonii, trzeba zadbać jeszcze o ziemię, regularne podlewanie oraz nawożenie:

  • Podłoże do begonii: sprawdzi się uniwersalna mieszanka do balkonowych roślin kwitnących. Dobrze, gdy zawiera torf oraz perlit. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Pamiętajmy o obowiązkowym drenażu na dnie doniczki.
  • Podlewanie: begonie należy podlewać regularnie i umiarkowanie. Tak, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna, ale nie może być też całkiem mokra, ponieważ grozi to gniciem korzeni. W upalne dni begonie podlewamy tylko późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. 
  • Nawożenie: przez cały sezon, czyli aż do września begonie nawozimy co 7-10 dni.

Drożdżowy nawóz pod begonie

Begonie można zasilać nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących, a także użyć domowego sposobu, jakim jest nawóz z drożdży. Te zawierają wiele cennych składników, które pobudzają begonie do wzrostu oraz kwitnienia. Potrzebujecie tylko:

  • ¼ kostki świeżych drożdży (czyli 25 g)
  • 1 l ciepłej wody

Dodatkowo, możecie wsypać do mieszanki 1 łyżeczkę cukru. 

Pokruszcie drobno drożdże, wsypcie do pojemnika i zalejcie ciepłą (nie gorącą!) wodą i wymieszajcie. Możecie dodać też odrobinę cukru. Gotowy nawóz przed użyciem trzeba rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:5. Stosujemy go co 2-3 tygodnie aż do pierwszych przymrozków.

Jeśli chcecie na zimę przenieść swoje begonie do środka, pamiętajcie, że w tym czasie nie należy ich nawozić – to czas, w którym rośliny odpoczywają przed kolejnym sezonem.