Słoneczniki ozdobne są roślinami jednorocznymi, a więc oznacza to tyle, że trzeba je wysiewać każdego roku. Najbardziej doceniane są za walory estetyczne — konkretniej mowa o ich dużych kwiatach, które na myśl przywodzą słońce. Słoneczniki wkradły się do ogrodów jako element ozdobny i doskonale się w nich odnajdują, ponadto świetnie radzą sobie w bukieciarstwie. Jeśli chcesz, by te słoneczne kwiaty górowały nad twoim ogrodem, lipiec to ostatnia szansa na wysiew.
Czego potrzebują słoneczniki? O tym pamiętaj, a ogród ozdobią kwiaty XXL
Słoneczniki ozdobne to przede wszystkim rośliny niezbyt wymagające, choć potrzebują nieco uwagi. To, co szczególnie istotne, to stanowisko — słoneczniki uwielbiają słońce, a więc silnie nasłonecznione miejsce będzie ich wymarzonym. Zresztą ich cechą charakterystyczną jest to, że w ciągu dnia można zaobserwować ruchy kwiatów słonecznika (przypominające taniec), które podążają za słońcem.
Zobacz także:
Słonecznik lubi glebę przepuszczalną, lekko wilgotną i żyzną. Przed wysiewem warto wzbogacić podłoże kompostem czy obornikiem. Całkiem dobrze roślina ta radzi sobie podczas suszy, ale niespecjalnie przepada za niskimi temperaturami. Ponadto nie w smak jej kwaśne i podmokłe tereny oraz miejsce narażone na zimne wiatry. Zadbane słoneczniki ozdobne potrafią zrobić wrażenie: niskie odmiany osiągają ok. 50-60 cm, wysokie natomiast przekraczają 200 cm wysokości. Z kolei kwiatostan, zwany koszyczkiem, może mierzyć ponad 50 cm średnicy, tym samym klasyfikując słoneczniki jako największe wśród kwiatów jednorocznych.
fot. John Caley/Adobe Stock
Wysiew słoneczników. Lipiec to ostatni dzwonek
Słoneczniki powinny zostać wysiane wprost do gruntu już w kwietniu, niemniej nie jest to jedyny termin na wysianie słonecznych kwiatów na przydomowych rabatach. W lipcu również można uskuteczniać wysiew słoneczników, ale to dosłownie ostatni moment. Lepiej jednak nie zwlekać, a słoneczniki ozdobią ogród w połowie września. Zanim jednak przyjdzie czas na wysiew, należy zastanowić się dobrze nad idealnym miejscem dla słoneczników w ogrodzie. Ze względu na to, że nie tolerują przesadzania, należy wysiać tam, gdzie na pewno zostaną.
Ziemię przed wysiewem należy odchwaścić, przekopać, by nieco ją spulchnić, i wyrównać. Słoneczniki można wysiewać wprost do gruntu — w lipcu podłoże jest rozgrzane, a więc będzie sprzyjać szybkiemu wschodzeniu kwiatów. Nasiona umieszcza się po kilka sztuk w pojedynczych dołkach na głębokości 2-3 cm lub rowkach. Następnie należy zasypać dołki bądź rowki ziemią, lekko ją ugnieść (w delikatnie dociśniętej glebie kiełkujące nasiona mogą łatwiej przebić się przez warstwę podłoża i korzystać ze słońca, by szybko i obficie rosnąć), a na końcu obficie podlać.
Najpiękniejsze odmiany słonecznika ozdobnego
Co ciekawe, słonecznik nie musi charakteryzować się żółtymi płatkami otaczającymi ciemną tarczę. Do wyboru jest wiele różnych odmian tej rośliny wyróżniających się różnokolorowymi kwiatami. Na szczególną uwagę zasługują:
- Amor Arnold – żółte kwiaty z ciemnym środkiem charakterystycznym dla słonecznika;
- Astra Brown – brązowo-żółte, półpełne kwiaty;
- Astra Rose – kremowożółte, półpełne kwiaty, jesienią przebarwiają się na różowo;
- Cherry Queen – wiśniowy kolor kwiatów z ciemnym środkiem;
- Floren – brązowe z żółtymi brzegami kwiaty i ciemnym środkiem.