W maju uprawa róż rusza na nowo pełną parą. To wtedy w pełni rozwijają się listki, a krzaczki wypuszczają pierwsze pąki kwiatowe. W tym miesiącu pojawiają się jednak także pierwsze problemy z chorobami róż. Można je jednak zwalczać nie tylko opryskami ze sklepu, ale także domowymi sposobami. Jednym z najskuteczniejszych jest oprysk do róż ze skrzypu polnego.

Na jakie choroby narażone są róże?

Krzewy różane są szczególnie wrażliwe na schorzenia grzybowe, takie jak mączniak prawdziwy i plamistość szara. Niepożądane mikroorganizmy atakują rośliny, powodując plamy na liściach i ogólne osłabienie. Nieestetyczne zmiany na listkach i pąkach są pierwszym sygnałem, że jak najszybciej należy wziąć sprawy w swoje ręce. Nie można czekać, aż grzyby zaatakują całą roślinę, bo może się to skończyć nawet całkowitym uschnięciem krzewu.

Zobacz także:

Aby pozbyć się problemu chorób grzybowych, warto wypróbować domowy wywar ze skrzypu polnego. Ta roślina, choć na co dzień uważana za chwast, posiada mnóstwo minerałów mających potencjał zwiększania odporności. Jej największym skarbem jest jednak krzemionka, która wzmacnia komórki roślin i w znacznym stopniu utrudnia wnikania do nich patogenów.

Jak przygotować oprysk do róż ze skrzypu?

Aby zrobić dobrze działający i bogaty w krzemionkę oprysk do róż, na początek należy zaopatrzyć się w skrzyp polny. Możemy zerwać go samodzielnie na pobliskiej łące, jednak wówczas trzeba bardzo uważać, gdyż łatwo pomylić go z innymi gatunkami, a te nie posiadają leczniczych właściwości. Można też kupić skrzyp w aptece lub sklepie zielarskim. Wówczas koszt naszego oprysku nieco wzrośnie, ale za to będziemy mieć pewność, że roślina spełni swoje zadanie. Wybierając kupną wersję, można zdecydować się na skrzyp suszony jest tak samo skuteczny jak ten świeży.

Przygotowanie oprysku polega na sporządzeniu odpowiedniego wywaru. Na 1 litr wody bierzemy 100 gramów skrzypu świeżego lub 15 gramów suszonego. Na początek skrzyp należy namoczyć przez około 12 godzin w zimnej wodzie. Następnie gotować przez około 30 minut na małym ogniu, a potem zostawić do ostygnięcia i przecedzić. Na koniec otrzymany wywar trzeba jeszcze rozcieńczyć z miękką wodą w proporcji 1:4 i otrzymaną mieszkankę wlać do spryskiwacza.

Jak stosować oprysk do róż ze skrzypu polnego?

Stosowanie domowego oprysku do róż jest uzależnione od tego, czy używamy go profilaktycznie, czy w momencie, gdy choroba grzybowa już zdążyła się pojawić. Jeśli robimy to zapobiegliwie w celu uniknięcia rozwoju grzybów, pryskamy liście co 7 - 10 dni w sezonie od wiosny do późnego lata. Jeśli natomiast chcemy wyleczyć już rozwijającą się chorobę, musimy robić to częściej — co 3 - 5 dni aż do ustąpienia objawów.

Niezależnie od celu, musimy pamiętać, by oprysku nie stosować w pełnym słońcu. Lepiej robić to wieczorem lub wcześnie rano, by uniknąć poparzenia rośliny. Do aplikacji najlepiej użyć zwykłego spryskiwacza ogrodowego i za każdym razem dokładnie pryskać wszystkie liście — zarówno z góry, jak i od spodu. Dzięki regularnym zabiegom zyskamy pewność, że szkodliwe mikroorganizmy nie wrócą, a my będziemy mogli się cieszyć pięknymi różami przez cały sezon.