Ogrody cieniste o mało żyznej, suchej glebie nie muszą przypominać księżycowego krajobrazu. Również i takie miejsca można upiększyć gęsto rosnącymi roślinami. Wśród nich jest barwinek — urocza zimozielona bylina o pięknych fioletowo-niebieskich kwiatach. Wygląda na wymagającą, ale nią nie jest, a nawet wręcz przeciwnie — doskonale umości się tam, gdzie wszystkie inne rośliny padają.

Barwinek nie boi się marnej gleby i suszy. Sadzonki dostaniesz w Obi

Barwinek to jedna z najpiękniejszych bylin ozdobnych okrywowo-zadarniających. Nie dość, że szybko rośnie, tworząc charakterystyczne gęste dywany o soczystym kolorze zielonych liści, to kwitnie kilka razy w roku. W Obi można teraz dorwać sadzonki barwinka większego 'Variegata' za 11,99 zł. To odmiana, która wyrasta nieco wyżej niż typowe barwinki, do 35 – 40 cm wysokości. Pędy rośliny są łukowato wzniesione lub pełzające, z kolei kwiaty mają lawendowo-niebieski kolor i osiągają średnicę 5 cm. To doskonała kompozycja z biało-zielonym ulistnieniem rośliny.

Zobacz także:

Barwinek większy ‘Variegata’, podobnie jak inne barwinki, nie ma dużych wymagań glebowych, dobrze rośnie w glebie zwykłej ogrodowej, ale poradzi sobie też w skromniejszych warunkach. Bardzo dobrze znosi okresowe susze, zazwyczaj wymaga podlewania tylko w okresie długotrwałych i intensywnych susz, a także, gdy rośnie w pełnym słońcu. Warto dodać, że barwinek jest mrozoodporny.

fot. meegi/Adobe Stock

Gdzie najlepiej posadzić barwinka? To doskonała roślina zadarniająca

Barwinek świetnie sprawdza się do zadarniania trudnych miejsc, np. skarp czy nachyleń terenu, ale nie tylko. Pięknie porasta skalniaki, zwłaszcza te zacienione, dodatkowo można sadzić go w donicach na balkony czy tarasy (zwłaszcza dobrze prezentuje się w wiszących koszach). Preferuje miejsca cieniste i półcieniste — dlatego też rozrośnie się tam, gdzie zazwyczaj trudno o bujną roślinność, czyli pod krzewami i drzewami, wzdłuż ogrodzeń czy ścian domu. 

Uprawa barwinka nie sprawia większych problemów. Decydując się na tę roślinę, warto zaopatrzyć się w sadzonki — najlepiej te z silnym systemem korzeniowym, dobrze ukorzenione. Sadzenie barwinka najlepiej uskutecznić na początku kwietnia, ale jeśli nie zrobiliście tego w tym terminie, nic straconego, bo nasadzenia można wykonywać aż do końca września.