Liriope szafirkowata to wdzięczna bylina. Niewiele potrzebuje, a potrafi ubogacić każdą rabatę. Jeśli potrzebujesz czegoś spektakularnego na swój zacieniony skalniak, sprawdzi się doskonale. Jest zimozielona, a więc nie zrzuca liści na zimę i zachowuje intensywny zielony kolor przez cały rok, z kolei kwiaty liriope szafirkowatej przypominają „korale” i pięknie prezentują się pośród innych mniej lub bardziej wyrazistych okazów. To bylina zdecydowanie warta uwagi.

Bylina idealna na zacienione rabaty. Długo kwitnie i zdobi ogrody pięknymi „koralami”

Liriope szafirkowata to roślina zimozielona i okrywowa, świetnie odnajduje się na obrzeżach ścieżek, wykończeniach rabat oraz jako wypełniacz pod wyższe krzewy. Charakteryzują ją pióropusze podłużnych ciemnozielonych liści i efektowne kwiaty — drobne, dzwonkowate, gęsto oplatające sztywne pędy, przypominające korale (są podobne do kwiatów szafirków). Najlepiej czuje się w towarzystwie rododendronów, paproci i zawilców. Lirope można uprawiać w doniczkach na balkonach czy tarasach.

Zobacz także:

Bylina ta kwitnie od lipca/sierpnia aż do października (a nawet listopada), ubogacając ogród uroczymi kwiatami. Najczęściej mają odcień intensywnego błękitu, ale można spotkać także okazy fioletowe czy jasnobłękitne. Najlepszy czas na sadzenie liriope szafirkowatej (z ukorzenionych sadzonek do gruntu) trwa od końca maja do września.

fot. Jeandre Melaria1/Wirestock/Adobe Stock

Liriope szafirkowata — warunki uprawy 

Liriope szafirkowata to nieustraszona bylina — ma niewielkie wymagania uprawowe i jest odporna na mróz — potrafi przetrwać nawet do -23 st. C, ale warto okrywać ją w okresie zimowym, by zapewnić roślinie ochronę przed zimnem. Bylina ta wyróżnia się dużą tolerancją na zmienne warunki środowiskowe, znosi susze, świetnie radzi sobie na stanowiskach półcienistych do cienistego, choć również słonecznych. Dobrze, by była osłonięta od wiatru.

Dla liriope najlepsza będzie ziemia żyzna, wilgotna, przepuszczalna, niezbyt bogata w składniki odżywcze, może być lekko kwaśna. Podczas uprawy warto pamiętać o regularnym podlewaniu liriope szafirkowatej w okresie suchych i gorących dni. Bylina to co prawda dobrze radzi sobie z krótkotrwałym brakiem wody, ale długotrwałe susze mogą osłabić jej kondycję.

Najpiękniejsze odmiany liriope szafirkowatej

Warte uwagi odmiany liriope szafirkowatej najczęściej spotykane w polskich ogrodach to:

  • Liriope Moneymaker — charakteryzuje się wąskimi, lancetowatymi liśćmi oraz gęstym, kępiastym pokrojem, efektowne, purpurowe kłosy kwiatowe pojawiają się późnym latem i jesienią.
  • Liriope muscari Gold Banded — typowe dla tej odmiany są złociste liście, które sprawiają, że ogród staje się jaśniejszy.
  • Liriope muscari Big Blue — ma ciemnozielone szerokie liście, rośnie gęsto, sprawiając wrażenie niezwykle obfitej. 
  • Liriope muscari Silver Dragon — charakteryzują ją unikalny wzór liści ze srebrzystymi żyłkami, które delikatnie migoczą, typowe dla tej odmiany są również gęste kwiatostany.
  • Liriope muscari Variegata — najpopularniejsza odmiana, bardzo elegancka, ma kremowo-białe paski na zielonych liściach.