Planowanie ogrodu w dobie coraz częstszych susz nie należy do łatwych zadań. Ogrodnicy szukają gatunków, które będą miłe dla oka, a równocześnie łatwe i ekonomiczne w utrzymaniu. Doskonałą propozycją może być zasadzenie gailardii ogrodowej. To widowiskowy kwiat odporny na suszę, który dodatkowo przyciąga do ogrodu mnóstwo pszczół.
Gailardia ogrodowa. Posadź w maju, a zachwyci
Późna wiosna jest doskonałym czasem, by posiać gailardię do gruntu bądź wysadzić wcześniej przygotowane pod przykryciem sadzonki. Oczywiście można też kupić gotowe roślinki w sklepie czy na targu. Umieszczając je na docelowych rabatach właśnie teraz, zyskujemy pewność, że nie zmarzną i będą cieszyły oczy nawet do pierwszych przymrozków.
Zobacz także:
Rośliny najlepiej sadzić w pełnym słońcu, na lekkiej, przepuszczalnej i umiarkowanie suchej glebie o odczynie obojętnym. Gailardia nie lubi gęstego sadzenia — najlepiej zachować około 40 cm odstępu pomiędzy poszczególnymi roślinkami. Dzięki temu będą miały świetne warunki do tworzenia zjawiskowych, sporej ilości kęp przypominających złociste poduchy.
Gailardia ogrodowa. Jak o nią dbać, by kwitła obficie?
Gailardia to jeden z tych kwiatów, o których piękno w ogrodzie nie trzeba wiele zabiegać. Przede wszystkim ważne jest, by zapewnić jej dużo słońca i przestrzeni do rozwoju. Jeśli chodzi o podlewanie, to jest ono konieczne tylko w okresie długotrwałej suszy. Pod żadnym pozorem nie można przesadzić z dostarczaniem jej wody, gdyż wówczas zmarnieje i nie wyda tak obfitych kwiatów.
Ważne jest regularne przycinanie gailardii. Dzięki odpowiednio wykonanemu cięciu będzie rozkrzewiała się coraz bardziej, tworząc widowiskowe skupiska kwiatów. Natomiast nie należy przesadzać z nawożeniem. Te kwiaty odporne na suszę kilka razy w sezonie można podlać nawozem do roślin kwitnących, ale umiarkowanie, ponieważ w przeciwnym wypadku bardziej rozwiną się liście kosztem kwiatów.
Gailardia to prawdziwa ozdoba ogrodu i domu
Opisywana roślina stanowi bardzo wdzięczną dekorację zarówno do ogrodu, jak i do domu. Doskonale nadaje się jako kwiat cięty do wazonu — zwłaszcza że jej regularne przycinanie sprawia wytwarzanie kolejnych kwiatów. Jako kwiat cięty prezentuje się okazale i stoi wyjątkowo długo. Stanowi piękną, pomarańczowożółtą ozdobę do każdego salonu.
W ogrodzie natomiast tworzy widowiskowe kępy, które z daleka przypominają wielkie, złociste poduchy. Są kwiatami dość wysokimi, doskonale sprawdzają się w ogrodach o charakterze naturalistycznym i bylinowym. To również świetny wabik na pszczoły. Gailardie doskonale czują się w towarzystwie takich roślin jak jeżówki, rudbekie, szałwie i trawy ozdobne. Razem te gatunki stworzą piękny, kwiatowy ogród odporny na suszę.