Skalniaki, przerwy między płytami chodnikowymi, szczeliny muru, a nawet pnie drzew — rojnik, bo o tej roślinie mowa, nie potrzebuje gleby, żeby pięknie rosnąć, bo nawet kamieniste podłoże czy żwirowe sprawdzi się tutaj doskonale. To daje jej szerokie pole do popisu — rojnik może upiększyć nawet te najbardziej zapomniane, najtrudniejsze części ogrodu, a przy tym nie potrzebuje, by zaprzątać sobie nim głowę.
Rojnik zachwyci gęstymi rozetami. Jest idealny na skalniak
Rojniki ogrodowe należą do rodziny gruboszowatych. Osiągają od 3 do maksymalnie 15 cm wysokości. Ważne jednak, że nie rosną wzwyż, a wszerz, a więc tworzą niskie i poduchowate skupiska. Świetnie prezentują się na skalniakach, rabatach żwirowych, ale też w donicach. Rojnik ma grube liście pokryte skórką, w których magazynuje wodę. Łodyga rośliny jest niska i gruba, liście układają się na niej piętrowo, tworząc rozety. W zależności od odmiany kwiaty rojnika mogą przybrać różowy, purpurowy, żółty, biały lub czerwony kolor.
Zobacz także:
Sam cykl rozwojowy rojnika jest specyficzny. Roślina wiosną tworzy rozłogi z rozetami bardzo obficie. W lecie z kolei część liści usycha, pojawiają się nowe zawiązki oraz kwiaty w kształcie gwiazdek. Przed jesienią można zaobserwować kolejną fazę wzrostu młodych rozet. Później roślina przestaje rosnąć, a dzięki temu, że bez problemu może przetrwać pod śniegiem, ożywa na wiosnę.
fot. Anna/Adobe Stock
Rojnik — warunki uprawy. Przetrwa susze, nie potrzebuje nawozu
Rojnik nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Preferuje stanowisko słoneczne i suche podłoże, a więc nawet skaliste z minimalną ilością gleby. Stąd jego świetna adaptacja na skalniakach. Jeśli jednak chcesz zapewnić rojnikom glebę, najlepsza będzie piaszczysto-żwirowa, przepuszczalna, niezbyt żyzna. Co jednak ważne, rojnik nie odnajdzie się na glinach i innych glebach, gdzie jest nadmiar wody. W ogólne nadmiar wody szkodzi rojnikowi.
Rojnik pięknie rozrasta się w otoczeniu skał, ponieważ wtedy osłonięty jest od wiatru, o co warto też zadbać w ogrodzie. Nawożenie można sobie odpuścić, jeśli jednak planujesz wzbogacić glebę, możesz aplikować nawóz co 2-3 lata. Rojniki są odporne na utratę wody i nie trzeba ich często podlewać — to rośliny sucholubne.
Najpiękniejsze odmiany rojnika
Rojnik występuje w wielu charakterystycznych odmianach. Warto łączyć je w jednej aranżacji, tworząc skupiska kolorowych rozet.
- rojnik murowy (sempervivum tectorum) – łatwy w uprawie, idealny na skalniaki i szczeliny między nimi;
- rojnik orzęsiony (sempervivum ciliosum) – rojnik pokryty włoskami przybierający czerwono-zieloną barwę;
- rojnik górski (sempervivum montanum) – bardzo wytrzymały, znoszący długie okresy suszy;
- rojnik wapienny (sempervivum calcareum) – dekoracyjne rozety z ostro zakończonych liści o wielu kolorach;
- rojnik ogrodowy (sempervivum hybridum) – idealny do obsadzania kamieni i murków kwiatowych.