W jednym z najpopularniejszych polskich uzdrowisk nastały trudne czasy. Od dłuższego czasu władze miasta dyskutują na temat planowanej na tym terenie budowy oczyszczalni ścieków. Pomysł nie spotkał się jednak z aprobatą mieszkańców i kuracjuszy. Mówią, że jeśli projekt dojdzie do skutku, to Ciechocinek już nigdy nie będzie taki sam jak dawniej. Czego obawiają się miejscowi?
Ciechocinek wkrótce ulegnie zmianie
Mieszkańcy najsłynniejszego uzdrowiska w Polsce obawiają się, że planowana przez władze miasta budowa oczyszczalni ścieków znacznie zaszkodzi nie tylko miejscowym, ale i negatywnie wpłynie na turystykę popularnej miejscowości. Zgodnie z założeniami, biogazownia i kompostownia miałyby powstać jedynie w odległości 300 metrów od obleganej przez turystów tężni solankowej.
Zobacz także:
Mieszkańcy Ciechocinka podejrzewają, że tak bliska obecność okazałaby się bardzo odczuwalna dla otoczenia ze względu na wydostający się z oczyszczalni odór. To z kolei wpłynęłoby na osłabienie turystyki miasta, a w konsekwencji na upadek pensjonatów i utratę pracy w sanatoriach. Niektórzy kuracjusze uważają, że nowa inwestycja byłaby początkiem końca popularnego uzdrowiska.
Mieszkańcy Ciechocinka przeważnie żyją z wynajmu pokoi albo pracują w sanatoriach. Jeśli doszłoby do budowy, stracą pracę. Nie będzie tutaj z czego się utrzymać – wyznał TVP Info Marian Charchuła, mieszkaniec uzdrowiska.
Przeprowadziłam się tutaj specjalnie na emeryturę, żeby spacerować wśród tężni, zdrowego powietrza. A tutaj biogazownia - powiedziała jedna z mieszkanek Ciechocinka w rozmowie z TVP Info.
Dotychczas sprzeciw wobec nowej inwestycji wyraziło już 500 osób, które podpisały specjalną petycję wnioskującą o zaprzestanie dyskusji na temat budowy oczyszczalni. Żal wyrażają nie tylko mieszkańcy, ale i kuracjusze.
Co na to władze Ciechocinka?
W związku z licznie napływającymi skargami mieszkańców, władze Ciechocinka postanowiły wypowiedzieć się w sprawie budowy nowej inwestycji. Zapewniają, że oczyszczalnia powstałaby z pełną dbałością o szczegóły i z wykorzystaniem najnowszych technologii, które są w stanie ograniczyć odór pochodzący z biogazowni i kompostowni do 97%.
Opiera się o unikalną technologię zamkniętej komory fermentacyjnej. Gwarantuje ograniczenie odoru do 97 proc. - powiedział Waldemar Kuta z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Burmistrz Ciechocinka zagwarantował również, że w momencie, gdy dalsze dyskusje nad projektem wskażą, że nowa inwestycja może realnie wpłynąć na miasto i jego mieszkańców, wówczas pomysł zostanie wycofany.
Jeżeli na etapie prowadzonych prac nad wydaniem decyzji środowiskowej pojawią się sygnały, że uzdrowisko jako całość, ale także tereny graniczące z naszym miastem, będą mogły na tej inwestycji ucierpieć, to rozważymy możliwość wycofania się z tej inwestycji - zapewnił mieszkańców burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz.
Mimo zapewnień ze strony władz, mieszkańcy nadal obawiają się, że w razie wystąpienia jakichkolwiek przyszłych problemów związanych z powstaniem nowej inwestycji, będzie zdecydowanie za późno na jej usunięcie, a ta ostatecznie zniszczy wykreowany przez lata pozytywny obraz Ciechocinka.
Ciechocinek najpopularniejszym uzdrowiskiem w Polsce
Ciechocinek to miasto znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, które o każdej porze roku cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Szacuje się, że rocznie przyjeżdża tam około 600 tys. podróżnych.
Do uzdrowiska udają się zazwyczaj ci, którzy pragną skorzystać z leczniczych wód mineralnych miejscowości, dobrodziejstw tężni solankowej i innych zabiegów korzystnych dla zdrowia i dobrego ducha. Część uzdrowiskowa jest pełna zieleni, kwiatów i malowniczych skwerków, gdzie odwiedzający mogą udać się na spacer. Ponadto, kuracjusze najczęściej wybierają się do Ciechocinka z wieloma chorobami, na przykład reumatycznymi, oddechowymi czy krążeniowymi.